Opolska Regionalna Rada Przemysłu Przyszłości
W skład Opolskiej RRPP wchodzą przedstawiciele władzy samorządowej (wojewodowie opolscy), przedsiębiorcy, przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu (WSSE, OIG, Izba Gospodarcza Śląsk, Park Przemysłowy Metalchem), a także nauki (Politechnika Opolska, Uniwersytet Opolski). Obszar działania Rady to województwo opolskie. Jego zwarte terytorium i centralnie umiejscowiona stolica, miasto Opole oraz położenie między aglomeracjami wrocławską i górnośląską sprawiają iż jest to region o dużym potencjale inwestycyjnym. Ponadto kolejnymi determinantami są bogata infrastruktura w podstawowym korytarzu transportowym wschód-zachód (autostrada A4) oraz niewielkie odległości do lotnisk, a także tereny należące do Specjalnych Stref Ekonomicznych – Wałbrzyskiej oraz Katowickiej.

Sekretarz – krzysztof.tokarski@fppp.gov.pl
509 616 610
Skład rady
Tomasz Witkowski (Przewodniczący) – Z wykształcenia jest ekonomistą. Ma bogate doświadczenie samorządowe. Pełnił m.in.: funkcję skarbnika gminy Olszanka, skarbnika powiatu brzeskiego oraz głównego
Tomasz Witkowski (Przewodniczący) – Z wykształcenia jest ekonomistą. Ma bogate doświadczenie samorządowe. Pełnił m.in.: funkcję skarbnika gminy Olszanka, skarbnika powiatu brzeskiego oraz głównego księgowego w Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej. Jako zastępca burmistrza Brzegu nadzorował m.in. piony odpowiedzialne za sprawy społeczne i oświatowe. Ekspert FPPP.dr hab. inż. Marcin Lorenc (Zastępca Przewodniczącego) – Polski elektrotechnik, doktor habilitowany nauk technicznych, profesor Politechniki Opolskiej, od 2019 rektor Politechniki Opolskiej.
dr hab. inż. Marcin Lorenc (Zastępca Przewodniczącego) – Polski elektrotechnik, doktor habilitowany nauk technicznych, profesor Politechniki Opolskiej, od 2019 rektor Politechniki Opolskiej. Ukończył studia wyższe, od 1993 związany zawodowo z Politechniką Opolską. W 1998 na Politechnice Śląskiej uzyskał stopień naukowy doktora nauk technicznych na podstawie napisanej pod kierunkiem Jerzego Skubisa pracy pt. „Analiza metod wzorcowania układów pomiarowych stosowanych w akustycznej metodzie oceny wyładowań elektrycznych”. W 2011 habilitował się na Politechnice Opolskiej. Został kierownikiem Katedry Inżynierii Jakości Produkcji i Usług oraz profesorem nadzwyczajnym (2011–2019) i profesorem uczelni (od 2019) na Wydziale Inżynierii Produkcji i Logistyki PO. Pracował jako menedżer w przemyśle, zajmując się m.in. wykorzystaniem sztucznej inteligencji.prof. Bolesław Goranczewski – Członek Zarządu Grupy Azoty Kędzierzyn, profesor Uniwersytetu Opolskiego. Specjalizuje się w zarządzaniu jakością w przedsiębiorstwach.
prof. Bolesław Goranczewski – Członek Zarządu Grupy Azoty Kędzierzyn, profesor Uniwersytetu Opolskiego. Specjalizuje się w zarządzaniu jakością w przedsiębiorstwach. W ramach programów „Współpraca nauki i biznesu drogą do innowacji w regionie” oraz „Nauka wspiera biznes” odpowiedzialny za wdrażanie innowacji procesowych i organizacyjnych w przedsiębiorstwach. W pracy naukowej zajmuje się m. in. dysfunkcjami organizacyjnymi, związanymi ze stosowaniem zintegrowanych systemów zarządzania.Piotr Pancześnik – Opolski przedsiębiorca. Członek zespołu do spraw bezpieczeństwa i rozwoju w zakresie Odrzańskiej Drogi Wodnej. Inicjator i współzałożyciel Stowarzyszenia Kupców i
Piotr Pancześnik – Opolski przedsiębiorca. Członek zespołu do spraw bezpieczeństwa i rozwoju w zakresie Odrzańskiej Drogi Wodnej. Inicjator i współzałożyciel Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców „Gildia Opolska”. Były wiceprezes „Kongregacji Przemysłowo – Handlowej Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej”. Od 2020 r. Przewodniczący Zespołu ds. Rozwoju Żeglugi i Turystyki Wodnej w ramach RZGW Gliwice.Zygmunt Szulc – Założyciel działającej od 1990 r. firmy EXPLOMET. Firma koncentruje swoją działalność na stosowaniu i rozwijaniu technologii wybuchowej obróbki metali.
Zygmunt Szulc – Założyciel działającej od 1990 r. firmy EXPLOMET. Firma koncentruje swoją działalność na stosowaniu i rozwijaniu technologii wybuchowej obróbki metali. Jest jedynym wytwórcą w Polsce stosującym wymienioną technologię na skalę przemysłową. Współpracujemy z wieloma ośrodkami naukowymi. Dysponuje także profesjonalnym zapleczem naukowo-badawczym pozwalającym na prowadzenie prac rozwojowych w obszarze wytwarzania kompozytów metalicznych oraz ich aplikacji.prof. dr hab. inż. Jarosław Mamala – Od 2012 r. prezes zarządu Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu. Pod koniec lat 90. XX wieku pracował w sektorze automotive pełniąc m. in. funkcję dyrektora ds.
prof. dr hab. inż. Jarosław Mamala – Od 2012 r. prezes zarządu Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu. Pod koniec lat 90. XX wieku pracował w sektorze automotive pełniąc m. in. funkcję dyrektora ds. technicznych. W latach 2002–2017 koordynował na Katedrze Pojazdów Politechniki Opolskiej laboratoria techniczne. Jest autorem i współautorem pięciu monografii a także około stu osiemdziesięciu publikacji naukowych. Zrealizował kilkadziesiąt wspólnych z sektorem automotive projektów naukowych.Sławomir Kłosowski – Od 2021 pełni funkcję wojewody opolskiego, nauczyciel, w latach 2006–2007 wiceminister edukacji, poseł na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji.
dr Artur Żurakowski – Założyciel i obecnie pełnomocnik zarządu firmy Merkury sp. z o.o. Pełni funkcję Konsula honorowego Republiki Czeskiej w Opolu.
dr hab. Rafał Matwiejczuk – Doktor habilitowany nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu (specjalizacje badawcze: logistyka, zarządzanie łańcuchem dostaw, zarządzanie strategiczne).
dr hab. Rafał Matwiejczuk – Doktor habilitowany nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu (specjalizacje badawcze: logistyka, zarządzanie łańcuchem dostaw, zarządzanie strategiczne). Prorektor Uniwersytetu Opolskiego ds. rozwoju i finansów Ekspert Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (Research Executive Agency – REA), działającej w ramach uprawnień delegowanych przez Komisję Europejską (European Commission), w procesie oceny projektów złożonych do Agencji Wykonawczej ds. Innowacyjności i Sieci (Innovation and Networks Executive Agency – INEA).Tomasz Kalla – Manager firmy K2Biznes, zajmującej się doradztwem m.in. w zakresie realizacji projektów inwestycyjnych w obszarach takich jak cyfryzacja przedsiębiorstw, automatyzacja i
Tomasz Kalla – Manager firmy K2Biznes, zajmującej się doradztwem m.in. w zakresie realizacji projektów inwestycyjnych w obszarach takich jak cyfryzacja przedsiębiorstw, automatyzacja i robotyzacja procesów technologicznych.Andrzej Frey – Wiceprezes Zarządu Izby Gospodarczej „Śląsk”. Właściciel firmy „Meble Frey” produkującej meble skrzyniowe i tapicerowane.
Bartosz Ryszka – Prezes Opolskiej Izby Gospodarczej. Właściciel firmy „RBLINE” funkcjonującej na rynku od 2010 roku zajmującej się dystrybucją produktów najbardziej rozpoznawalnych marek w
Bartosz Ryszka – Prezes Opolskiej Izby Gospodarczej. Właściciel firmy „RBLINE” funkcjonującej na rynku od 2010 roku zajmującej się dystrybucją produktów najbardziej rozpoznawalnych marek w szeroko pojętej branży IT, a także marek, które często oferują produkt wyjątkowy, niszowy.Adam Zadrożny – Prezes Stowarzyszenia Park Przemysłowy „Metalchem”, założyciel firmy WT&T Polska sp. z o.o. działającej na rynku technologii chemicznych, energetycznych i
Adam Zadrożny – Prezes Stowarzyszenia Park Przemysłowy „Metalchem”, założyciel firmy WT&T Polska sp. z o.o. działającej na rynku technologii chemicznych, energetycznych i ekologicznych od lat dziewięćdziesiątych.Grzegorz Kuliś – Prezes Zarządu i współwłaściciel grupy Weegree – działającej w obszarach outsourcingu zatrudnienia, IT oraz consultingu HR. Związany z branżą HR od 13 lat.
Grzegorz Kuliś – Prezes Zarządu i współwłaściciel grupy Weegree – działającej w obszarach outsourcingu zatrudnienia, IT oraz consultingu HR. Związany z branżą HR od 13 lat. Twórca i pomysłodawca Ogólnopolskiego Konwentu Agencji Pracy. Członek zespołu DaVinci Institute założonego w 1997 roku przez futurystę Thomasa Freya. Instytucji non – profit zajmującej się badaniami i analizami przyszłości. Uczestnik Think Tank’u Inicjatywa Mobilności Pracy, który od 2013 roku łączy środowiska pracodawców, naukowców, pracowników i urzędników, tworząc jedyne w Polsce merytoryczne forum wiedzy o delegowaniu pracowników w ramach swobody świadczenia usług w UE.Marcin Kucia – Założyciel firmy HARD BEANS COFFEE ROASTERS – opolskiej palarni kawy. Manager firmy K2Biznes.
dr inż. Paweł Kurtasz – Wiceprezes WSSE „Invest Park”. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej.
dr inż. Paweł Kurtasz – Wiceprezes WSSE „Invest Park”. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej. W 2011 roku uzyskał tytuł naukowy doktora na kierunku Elektrotechnika. Jest również absolwentem Studiów Master of Business Administration, prowadzonych przez Akademię Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej przy współpracy EY Academy of Business. Jest pomysłodawcą i jednym z założycieli działającej w Opolu spółki BSSTC.PL, a w latach 2013-2019 stał na czele jej zarządu. Firma specjalizowała się m. in. w systemach bezpieczeństwa w ruchu lądowym i lotniczym. Obecnie wiceprezes Zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park” sp. z o.o.