Przejdź do treści

Przykłady wykorzystania wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości


  • VR przydaje się nie tylko w szkoleniach w firmach przemysłowych, ale także w branży medycznej i lotnictwie.
  • System AR używany w naprawie maszyn może m.in. podpowiadać kolejność działań, jak i narzędzia niezbędne do serwisu urządzeń.
  • Podsumowujemy ostatnie spotkanie w ramach cyklu „Przemysł przyszłości w praktyce”.

W rozszerzonej rzeczywistości wykorzystuje się obraz z kamery, na który następnie nakładany jest model – wyjaśniała Kinga Skrzek, specjalistka Platformy Przemysłu Przyszłości w Dziale Zarządzania wiedzą. Jak uzupełniała, w przypadku VR użytkownik znajduje się całkowicie w świecie wirtualnym, obejmującym np. odwzorowanie hali produkcyjnej z maszynami. Podczas spotkania przybliżyła zastosowanie technologii w kursach z budowy urządzeń. Rozwiązanie umożliwia zmniejszenie kosztów związanych z przestojami potrzebnymi choćby w czasie masowych szkoleń w zakładzie, a także zwiększenie bezpieczeństwa w przypadku pracy w trudnych warunkach.

VR nie tylko w produkcji

Kinga Skrzek ocenia, że przyszłość technologii jest związana m.in. z miniaturyzacją urządzeń. Jak zaznaczała, poza sektorem produkcyjnym, ze szkoleń VR korzysta również branża medyczna i transportu powietrznego:

Przyszli lekarze mogą w ten sposób nabywać nowe umiejętności, a także prowadzić wirtualne operacje. W skomplikowanych i indywidualnych przypadkach chirurdzy będą mogli poćwiczyć przed zabiegiem. Podobnie jest w branży lotniczej – dzięki VR piloci mogą doświadczyć lądowania w sytuacji awarii maszyny lub w złych warunkach pogodowych.

Wykorzystanie AR

Z kolei Julian Malaka, specjalista zespołu E-learningu i Szkoleń w PPP, omawiał zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości na przykładach z branży motoryzacyjnej, farmaceutycznej czy energetycznej. Technologia jest przydatna dla sprzedawców, którzy mogą z jej pomocą prezentować asortyment, a także ułatwia współpracę osobom działającym w różnych częściach świata. Zapytany o wady AR Malaka zaznaczał, że minusem jest możliwość korzystania z gogli w danym czasie tylko przez jedną osobę, a także koszt urządzeń. Rozwiązaniem jest uproszczony wariant, w którym wykorzystuje się urządzenia mobilne.

„Przemysł przyszłości w praktyce”

Częścią spotkania była prezentacja użycia rozszerzonej rzeczywistości w naprawie maszyny, na przykładzie tokarki CNC. System AR podpowiadał m.in. kolejność działań do wykonania lub potrzebne narzędzia, a także powiadamiał o ostrzeżeniach z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Wydarzenie było ostatnim w drugiej edycji cyklu „Przemysł przyszłości w praktyce”, zapis jest dostępny na YouTube’ie. Tematy poruszane w poprzednich odcinkach dotyczyły procesów przygotowywania szkoleń w wirtualnej rzeczywistości oraz zautomatyzowanej produkcji biopreparatów.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na