Przejdź do treści

Przyjazna środowisku produkcja zdrowej żywności


  • Unijna strategia „Od pola do stołu” dąży do zmiany systemu żywnościowego.
  • Komisja Europejska chce walczyć m.in. z marnotrawieniem jedzenia i fałszywymi informacjami o poszczególnych produktach.
  • Żywność oznaczana jako ekologiczna musi spełnić rygorystyczne standardy.
  • Kontynuujemy coczwartkowy cykl o Europejskim Zielonym Ładzie.

Komisja Europejska przedstawiła strategię „Od pola do stołu”, której celem jest wprowadzenie w UE zrównoważonego systemu żywnościowego, czyli chroniącego środowisko naturalne, dbającego o warunki życia i pracy rolników, a także o zwierzęta. Jednym z powodów propozycji KE są dane Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu – zgodnie z nimi, trzecia część emisji gazów cieplarnianych na świecie pochodzi z produkcji jedzenia. Priorytetem Wspólnoty jest bezpieczeństwo żywnościowe, tj. zapewnienie wystarczającej ilości pożywienia, ograniczenie pestycydów, środków przeciwdrobnoustrojowych i nawozów, a także wzmocnienie wytwarzania ekologicznego. W planie jest propagowanie zrównoważonej konsumpcji, zdrowego odżywiania oraz zmniejszenie marnotrawstwa, a także walka z fałszowaniem danych dotyczących poszczególnych produktów. Poszczególne państwa UE zobowiązały się zapewnić przystępną cenowo żywność, pamiętając o konieczności osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku, sprawiedliwy dochód i wsparcie producentów surowców, a także działać na rzecz konkurencyjności rolnictwa unijnego.

Rolnictwo ekologiczne

Według założeń, ekologiczni rolnicy odpowiedzialnie używają energii i zasobów naturalnych, dbają o zwierzęta i przestrzegają zasad dotyczących różnorodności biologicznej, równowagi ekologicznej oraz jakości wody i gleby. Żeby potwierdzić produkcję zgodną z regułami wytwarzania bezpiecznego dla środowiska, powstało ekologiczne logo UE, którego użycie jest obowiązkowe na żywności paczkowanej. Dodatkowo rozporządzenie w sprawie produkcji ekologicznej i etykietowania wprowadziło bardziej rygorystyczne kontrole – działalność rolników, hodowców, przetwórców, handlowców i importerów jest sprawdzana co najmniej raz w roku. Częstotliwość jest nieco mniejsza w przypadku gospodarstw i firm, które przez trzy lata nie miały żadnych nieprawidłowości. Można jednocześnie prowadzić produkcję tradycyjną i ekologiczną, ale to wymaga to wyraźnego rozdzielenia obu działalności.

Europejski Zielony Ład

Zrównoważony system żywnościowy wchodzi w skład Europejskiego Zielonego Ładu, o którym co czwartek piszemy w portalu. Głównym założeniem strategii Komisji Europejskiej jest osiągnięcie w 2050 roku zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych netto, czyli stanu, w którym ilość substancji wypuszczanych do atmosfery jest równoważona dzięki systemom pochłaniania. Wśród założeń EZŁ są m.in.: przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym, obniżenie poziomu zanieczyszczeń, wprowadzanie technologii przyjaznych środowisku, zmniejszanie emisji sektora energetycznego, motoryzacyjnego, oraz zwiększanie wydajności energetycznej budynków.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na