Przejdź do treści

Przemysł 4.0 i zielona transformacja na Politechnice Wrocławskiej


Uczelnia, zrzeszona w europejskiej inicjatywie Unite!, dostała nowe finansowanie na działania z zakresu ekologicznej transformacji. W sojuszu uniwersyteckim jest 9 uczelni z różnych krajów, które dostały właśnie z programu Erasmus+ 14,4 mln euro. Podobnych do Unite! sieci jest na Starym Kontynencie 41. Ich rolą jest tworzenie Europejskiego Obszaru Edukacyjnego, czyli systemu opartego na wspólnych wartościach.

Unite! to sojusz uniwersytetów w dziedzinach innowacji, technologii i inżynierii. Oprócz Politechniki Wrocławskiej jego członkami są: Uniwersytet Techniczny w Darmstadt, Uniwersytet w Aalto, Królewski Instytut Technologiczny w Sztokholmie, Uniwersytet w Lizbonie, Kataloński Uniwersytet Politechniczny w Barcelonie, INP-UGA w Grenoble, Politechnika Turyńska i TUGraz. Każda uczelnia ma swój obszar merytoryczny, w przypadku Politechniki Wrocławskiej to „otwarta społeczność innowacyjna dla zielonej transformacji”. Sojusz ma na koncie m.in. prace nad wprowadzeniem Europejskiego Stopnia Naukowego oraz nad Europejską Szkołą Doktorską, wyspecjalizowaną w przemyśle 4.0, sztucznej inteligencji i zrównoważonej energii. Sieć działa od 2019 roku, Politechnika Wrocławska dołączyła do Unite! w roku 2021.

Pracownicy przyszłości

W DNA sojuszu jest oferowanie najnowocześniejszych możliwości zdobywania wiedzy dzięki nowoczesnym metodom nauczania – zaznacza sekretarz generalny Unite!, Andreas Winkler. – Oznacza to podejścia oparte na wyzwaniach, skupienie się na potrzebach studentów i odpowiedniej jakości interakcje podczas nauki zdalnej, nauki w trybie mieszanym i tradycyjnym. Jednocześnie pracujemy nad zapewnieniem łatwego dostępu do międzynarodowych programów studentom, którzy do tej pory nie mieli takiej możliwości ze względów ekonomicznych, społecznych lub z powodu niepełnosprawności.

1,1 mld euro dla europejskich uniwersytetów

3 lata temu powstało 17 sieci zrzeszających uczelnie, w tym gronie było też Unite! W 2020 roku wyselekcjonowano kolejne 24 sojusze. W latach 2021-2027 KE chce przeznaczyć na ich działanie w ramach programu Erasmus+ ponad miliard euro. Wspólną misją akademickich organizacji jest rozwój i długoterminowa kooperacja pod kątem edukacji, badań i innowacji. Unite! skupia uniwersytety techniczne, koncentrując się na aspektach inżynierskich i technologicznych. Sojusz, do którego należy politechnika z Polski, akcentuje także działania na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz cyfrową i zieloną transformację.


    Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

    Zgadzam się na