Przejdź do treści

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo – w Orlenie


PGNIG połączy się z Orlenem 10 października. Zgodę na fuzję wydali podczas walnego zgromadzenia akcjonariusze spółki paliwowej. Za takim krokiem było blisko 82% głosujących. Teraz jeszcze odpowiednie uchwały musi podjąć Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PGNiG.

Formalnie – majątek Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa zostanie przeniesiony do Polskiego Koncernu Naftowego. W zamian akcjonariusze PGNiG otrzymają akcje Orlenu. “Kurs wymiany” ustalono na 0,0925 akcji Orlenu za 1 akcję PGNiG. Kapitał zakładowy Polskiego Koncernu Naftowego zostanie podwyższony o prawie 670 mln zł i będzie wynosił blisko 1,5 mld zł.

Obajtek o stabilizacji

Uchwała przegłosowana przez akcjonariuszy PKN Orlen odnosi się także do biznesowych i strategicznych kwestii dotyczących działań na rynku gazowym. Spółka ma prawo angażować się w przedsięwzięcia, które grożą pogorszeniem jej efektywności ekonomicznej, jeśli służą poprawie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Orlen staje się odpowiedzialny za zapewnienie ciągłości dostaw gazu oraz utrzymywanie rezerw. Prezes koncernu z Płocka, Daniel Obajtek, przekonuje, że połączenie z PGNiG to trafne posunięcie:

81,85% akcjonariuszy PKN ORLEN obecnych na NWZ potwierdziło, że podejmujemy właściwe decyzje, ważne dla przyszłości obu spółek i polskiej gospodarki. Fuzja z PGNiG oznacza stabilizację dostaw surowców energetycznych, wzmocnienie bezpieczeństwa i kontroli nad nowym koncernem – skomentował na Twitterze zarządzający państwowym gigantem.

Zgoda rządu i UOKiK-u

26 września ideę fuzji zaakceptował rząd. Również w ocenie gabinetu premiera Mateusza Morawieckiego, połączenie spółek przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski. Rządzący zaznaczają, że to szczególnie ważne w kontekście obecnej sytuacji międzynarodowej. W marcu pomysł scalenia Orlenu i PGNiG warunkowo zaakceptował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zastrzeżenie dotyczy spółki Gas Storage Poland. PGNiG musi w ciągu roku oddać kontrolę nad firmą, która trzyma pieczę nad magazynami gazu.

fot. główne: Maciej Margas / PGNiG archive / commons.wikimedia.org


    Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

    Zgadzam się na