Przejdź do treści

Polska firma biotechnologiczna planuje produkcję szczepionek na COVID-19


  • Mabion z Konstantynowa Łódzkiego podpisał z amerykańskim Novavaxem umowę na transfer technologii związanej z produkcją szczepionki na koronawirusa.
  • Polska spółka dostanie od Polskiego Funduszu Rozwoju na produkcję nowego preparatu do 40 milionów złotych.
  • Zanim Mabion będzie gotowy do samodzielnej produkcji – Novavax ma dostarczyć do naszego kraju ponad 8 milionów dawek szczepionki.

Polska spółka podpisała umowę ramową z amerykańskim producentem specyfiku o nazwie NVX-CoV2373. Zgodnie z porozumieniem przedsiębiorstwo z USA przetransferuje technologię, w wyniku czego Mabion rozpocznie testowe wytwarzanie substancji czynnej (głównego składnika preparatu). Szczepionka obecnie przechodzi proces rejestracji w Europejskiej Agencji Leków. Zgodnie z wykonanymi dotąd badaniami, skuteczność NVX-CoV2373 wynosi 95% w przypadku standardowego wariantu SARS-CoV-2, 89,3% w zwalczaniu mutacji brytyjskiej i 50-60% – południowoafrykańskiej. Preparat amerykańskiej firmy do wywołania reakcji immunologicznej wykorzystuje zmodyfikowane białko koronawirusa. Szczepionkę przez miesiąc można przechowywać w temperaturze od 2 do 8 °C, co nie wymaga użycia specjalnej infrastruktury.

Do 40 milionów wsparcia od PFR

Mabion dostanie od Polskiego Funduszu Rozwoju wsparcie w wysokości do 40 milionów złotych, które ma pomóc zwiększyć moce produkcyjne. 3/4 tej kwoty firma biotechnologiczna otrzyma jako 3-letnią pożyczkę lub w postaci obligacji. Resztę kwoty PFR zainwestuje, kupując akcje spółki. Warunkiem uruchomienia finansowania jest pomyślny finał testów i rozpoczęcie komercyjnej produkcji. Wcześniej, w drugim kwartale roku, do Polski trafi 8,4 miliona dawek szczepionki opracowywanej przez Novavax.

Platforma Transferu Technologii

Transfer technologii oznacza przekazanie wiedzy technicznej i organizacyjnej, np. ze spółki do spółki, w celu jej dalszego komercyjnego wykorzystywania. W Polsce działa Platforma Transferu Technologii prowadzona przez Agencję Rozwoju Przemysłu – jej zadaniem jest łączenie właścicieli rozwiązań (np. firm, wynalazców, jednostek naukowych) z osobami, które chciałyby skorzystać z tych technologii w swoich przedsiębiorstwach. W serwisie PTT każdy może bezpłatnie dodać informacje o posiadanych lub poszukiwanych rozwiązaniach.

Koronawirus w kontekście przemysłowym

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce został wykryty 4 marca 2020 roku. W serwisie pisaliśmy wtedy, jak do zmian wywołanych pandemią dostosowują się polskie zakłady produkcyjne, a także o przedsiębiorstwach pomagających szpitalom. Opisywaliśmy również inicjatywy dotyczące drukowania przyłbic i nakładek na klamki oraz prac nad automatycznym wentylatorem czy respiratorem umożliwiającym jednoczesną pomoc dwóm pacjentom. W podsumowaniu danych rynkowych informowaliśmy o wpływie pandemii na produkcję w Polsce w ubiegłym roku.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na