Przejdź do treści

„Nowy kierunek” dla osób, które chcą założyć firmę lub usprawnić już istniejącą


  • Pożyczki w wysokości 100 tysięcy złotych dla zakładających pierwszy raz firmę.
  • To jedna z propozycji „Nowego kierunku” – elementu „Planu dla Pracy i Rozwoju”.
  • W 2021 roku na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw rząd chce wydać ponad 700 milionów złotych.

„Nowy kierunek” to zestaw propozycji dla przedsiębiorczych osób. I tak – bezrobotni, kończący studia i absolwenci szkół wyższych dzięki programowi pod hasłem „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” mogą otrzymać niskooprocentowaną pożyczkę na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Wartość pożyczki to 20-krotność przeciętnego wynagrodzenia, czyli około 100 tysięcy złotych. Oprocentowanie wynosi 0,03% lub 0,01% w skali roku, a maksymalny czas spłaty to 7 lat. Wniosek składa się w instytucji finansowej odpowiedniej dla miejsca prowadzenia przyszłej firmy – pełna lista placówek jest na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego. Aplikować można też on-line przez serwis internetowy banku. Dokumenty, poza danymi osobowymi, powinny zawierać opis działalności oraz wskazywać źródła zakładanych przychodów i kosztów. Ocena wniosku trwa 14 dni.

Z tego samego programu mają szansę skorzystać również przedsiębiorcy, pod warunkiem, że chcą utworzyć nowe miejsca pracy. Wówczas wysokość pożyczki to około 30 tysięcy złotych (6-krotność przeciętnego wynagrodzenia). Do „Nowego kierunku” Ministerstwo Rozwoju wpisało jeszcze dofinansowanie rozpoczęcia działalności gospodarczej dla osób, które straciły pracę – tu wysokość wsparcia wynosi, podobnie, ok. 30 tysięcy złotych.

„Nowy start” i „Polityka Nowej Szansy”

Mali i średni przedsiębiorcy, którym nie udało utrzymać się na rynku, oraz ci, którzy na nowo podjęli działalność i prowadzą ją krócej niż 6 miesięcy – mogą wziąć udział w szkoleniach. Zajęcia pomogą im ustalić przyczyny wcześniejszego niepowodzenia, zaplanować kierunki rozwoju i poszerzenie kompetencji potrzebnych do dalszego prowadzenia biznesu. Dofinansowanie z budżetu państwa i Unii Europejskiej udzielane w ramach „Nowego startu” wolno przeznaczyć też na przeszkolenie pracowników i usługi doradcze. Kolejnym projektem jest „Polityka nowej szansy” przygotowana dla potrzebujących ratowania firmy lub jej restrukturyzacji – na inicjatywę wydzielono 120 milionów złotych rocznie przez najbliższe 10 lat oraz dodatkowe 600 milionów z funduszu covidowego co najmniej do końca tego roku. Wnioski o pożyczkę na działalność operacyjną lub realizację planowanych zmian przyjmuje Agencja Rozwoju Przemysłu, rozpatrując je w ciągu 30 dni.

Zatrudnianie specjalistów

Jeśli przedsiębiorcy mają kłopot ze znalezieniem pracowników w kraju, mogą wykorzystać bezpłatne usługi Europejskiej Sieci Służb Zatrudnienia, żeby poszukać specjalisty w jednym z państw unijnych lub wśród członków Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Wystarczy dodać ogłoszenie w serwisie programu EURES lub sprawdzić bazę kandydatów. Innym sposobem na znalezienie pracownika zza granicy jest przygotowanie wirtualnych dni pracy w czasie European Job Days.

Przenoszenie firm z Białorusi

Program Poland. Business Harbour to z kolei oferta dla białoruskich przedsiębiorców i ekspertów z branży IT, którzy chcą przenieść firmę lub rozpocząć pracę w Polsce. Jak podkreśla MRPiT, przedsięwzięcie z jednej strony stanowi wsparcie rozwoju przedsiębiorstw z Białorusi, a z drugiej – reaguje na zapotrzebowanie w polskim sektorze informatycznym. Wzrost zainteresowania usługami cyfrowymi w związku z pandemią COVID-19 przełożył się w krajowych firmach na konieczność zatrudnienia dodatkowych 40-50 tysięcy informatyków. Realizacją programu zajmuje się Polska Agencja Inwestycji i Handlu. W pierwszych miesiącach funkcjonowania Poland. Business Harbour PAIH przyjęła ponad 2000 zgłoszeń od firm i specjalistów.

„Plan dla pracy i rozwoju”

Opisane wyżej mechanizmy są częścią „Planu dla Pracy i Rozwoju”, który, poza pomocą w uruchamianiu nowych działalności gospodarczych lub przekształcaniu dotychczasowych, proponuje wsparcie organizacjom w trudnej sytuacji wywołanej pandemią. Tym celom służą m.in. Tarcza Antykryzysowa, Branżowa i Finansowa. O kolejnym elemencie wspomnianego przedsięwzięcia, skupionym na programach ułatwiających inwestycje i rozwój biznesu, napiszemy za tydzień – 24 lutego. Szczegóły „Planu” są dostępne na stronie LiczaSieKonkrety.gov.pl.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na