Przejdź do treści

NCBR będzie promowało firmy i instytucje, które tworzą innowacje pomocne w czasie pandemii


  • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zachęca do zgłaszania się organizacje, które skorzystały z finansowania ze strony Centrum.
  • Wybrane projekty dostaną teraz promocyjne wsparcie.
  • Proponowane do kampanii rozwiązania muszą służyć prowadzeniu działalności gospodarczej w warunkach po wybuchu epidemii koronawirusa.

Instytucja przygotowała przedsięwzięcie pod hasłem „NCBR: wspieramy innowacje, innowacje wspierają biznes”. Centrum przyjmuje zgłoszenia od firm i instytucji naukowych, które rozwijają (lub rozwijały) technologie, produkty i usługi przy wsparciu NCBR-u. Warunkiem jest, żeby innowacje pomagały przedsiębiorcom w prowadzeniu działalności w czasie pandemii koronawirusa. Wśród obszarów, jakich dotyczy kampania są m.in.: zdalna rekrutacja, szkolenia on-line, bezpieczna logistyka i nowoczesne środki ochronne. Wybrane projekty będą promowane w mediach i podczas wydarzeń. Zgłoszenia można przesyłać na adres > sukcesy@ncbr.gov.pl, podając w treści tytuł projektu, numer umowy, adres strony internetowej (jeśli istnieje) oraz dane kontaktowe.

Konkurs „Szybka ścieżka – Koronawirusy” – do końca roku

Poza nowa kampanią, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju do 31 grudnia w ramach ostatniej rundy naboru czeka też na zgłoszenia do konkursu „Szybka ścieżka – Koronawirusy”. Firmy i konsorcja, również z udziałem jednostek naukowych, mogą składać propozycje w trzech zakresach:

  • zestawy i urządzenia do szybkiej diagnostyki koronawirusów
  • opracowywanie innowacyjnych produktów leczniczych do terapii zakażeń
  • działania ograniczające rozprzestrzenianie się wirusa.

Budżet konkursu wynosi 200 milionów złotych.

Wsparcie szpitali jednoimiennych – wyniki

Wcześniej NCBR prowadziło konkurs dla specjalistycznych placówek przekształconych w szpitale zakaźne, które leczą wyłącznie osoby zakażone koronawirusem. Szpitale samodzielnie bądź w konsorcjach mogły ubiegać się o dofinansowanie projektów dotyczących:

  • opracowania terapii COVID-19
  • rozwiązań i technologii ograniczających rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2
  • wykonania narzędzi informatycznych do zbierania danych epidemiologicznych i terapeutycznych.

Zgłoszenia były przyjmowane do końca maja, na początku lipca Centrum ogłosiło częściowe wyniki – pozytywnie zaopiniowano pięć wniosków. Ich autorzy opracują innowacyjny test diagnostyczny, ocenią ryzyka zawodowe związane z COVID-19 i przygotują metodę drukowania w 3D części zamiennych do aparatury medycznej.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na
Exit mobile version