Inicjatywa CORNET
Pieniądze na badania branżowe
Przedmiot wsparcia
Celem Inicjatywy CORNET jest wspieranie i rozwój badań na potrzeby konkretnych branż przemysłowych. Badania te są inicjowane przez zrzeszenia branżowe przedsiębiorstw i przeprowadzane przez wyspecjalizowane jednostki naukowe działające na rzecz konkretnego sektora przemysłowego.
Główne zasady
- Wnioskodawcą mogą być zrzeszenia branżowe przedsiębiorstw, które spełnia następujące warunki.
- nie działa dla zysku (non-profit) lub wypracowany zysk przeznacza w całości na cele statutowe;
- zrzesza podmioty wg kryterium branżowego;
- zrzesza minimum 20 mikro, małych i średnich przedsiębiorców, albo mikro, mali i średni przedsiębiorcy stanowią co najmniej, 50% członków zrzeszenia (warunki rozłączne);
- prowadzi działania mające na celu identyfikację potrzeb badawczych swoich członków i/lub działania badawczo-rozwojowe na ich rzecz.
- Zakres tematyczny nie został ograniczony i mogą być finansowane projekty o dowolnej tematyce zgodnie z potrzebami danego zrzeszenia branżowego.
- Wnioskodawca podpisuje umowę o dofinansowanie projektu. Jednostka naukowa nie jest stroną umowy o dofinansowanie projektu, lecz wykonuje badania w ramach projektu na podstawie umowy zawartej z Wnioskodawcą. Wnioskodawca i jednostka naukowa są członkami konsorcjum międzynarodowego i podpisują umowę konsorcjum międzynarodowego.
- Krajami partnerskimi są: Austria, Belgia – Flandria, Belgia – Walonia, Brazylia, Czechy, Holandia, Kanada – Quebec, Niemcy, Japonia, Peru, Szwajcaria, Tajwan i Turcja.
- Wnioskodawca jest zobowiązany do przeprowadzenia diagnozy oraz konsultacji potrzeby realizacji projektu wśród przedstawicieli środowiska przedsiębiorstw branżowych (co najmniej wśród członków zrzeszenia Wnioskodawcy) przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.
- Wnioskodawca zobowiązany jest do potwierdzenia, że zakres tematyczny projektu jest zgodny z potrzebami danej branży przemysłowej określonymi w agendzie, strategii badawczej lub innym dokumencie strategicznym opracowanym przez Wnioskodawcę.
- Rezultaty prac badawczych powstałe w wyniku realizacji projektu są szeroko rozpowszechnione na zasadzie niedyskryminacji i braku wyłączności wśród wszystkich zainteresowanych podmiotów. Zasady dostępu do wyników prac badawczych powinny być uregulowane w umowie konsorcjum międzynarodowego.
- Realizacja badań branżowych w ramach projektu międzynarodowego jest dofinansowywana przez agencje finansujące w poszczególnych krajach partycypujących w projekcie. Na poziomie krajowym partnerzy projektu składają wniosek do krajowej agencji finansującej wg formularza krajowego. Wniosek krajowy zawiera opis zadań wykonywanych przez partnera krajowego w ramach realizowanego projektu międzynarodowego. Wniosek międzynarodowy, składany przez Koordynatora projektu, stanowi opis całego projektu z uwzględnieniem zadań wykonywanych przez poszczególnych partnerów krajowych i dołączany jest do wniosku krajowego składanego do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
- Okres realizacji projektu nie może przekroczyć 24 miesięcy.
Sposób finansowania
- maksymalny poziom dofinansowania
- do 100% w przypadku kosztów wykonania prac badawczych zrealizowanych przez jednostkę naukową,
- do 85% w przypadku kosztów realizacji projektu poniesionych przez zrzeszenie branżowe,
- sfinansować można: badania przemysłowe i prace rozwojowe zgodne z potrzebami danej branży.
Planowane terminy
- rozpoczęcie naboru: 20.12.2022 r.
- zamknięcie naboru: 29.03.2023 r.
Budżet konkursu
Na dofinansowanie udziału polskich podmiotów w projektach przeznaczono 750 000 euro.