Przejdź do treści

Możesz wziąć udział w kursie o raportowaniu ESG


  • Szkolenie Polskiego Funduszu Rozwoju porusza wątki raportowania ESG i obliczania śladu węglowego.
  • Eksperci prezentują przykłady dobrych praktyk w zakresie przygotowania danych niefinansowych.
  • W platformie e-learningowej PFR są również kursy dotyczące chmury obliczeniowej i myślenia projektowego.

Szkolenie pt. „Raportowanie ESG w praktyce” składa się z 7 nagrań trwających w sumie około 90 minut. Materiały zostały przygotowane z myślą o osobach, które są odpowiedzialne za raportowanie ESG, a także zainteresowanych tematyką. Twórcy kursu podkreślają, że zagadnienie jest ważne, ponieważ prędzej czy później obowiązek sporządzania raportów niefinansowych będzie dotyczył wszystkich przedsiębiorców. Treści są podzielone na 3 moduły, pierwszy jest poświęcony wyjaśnieniu, czym jest ESG i jaki ma wpływ na firmy.

Po co przygotowywać raporty niefinansowe?

Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Zarządu PFR tłumaczy, że raport ESG to dodatkowy zestaw danych, które uzupełniają dokumenty finansowe i umożliwiają bardziej kompleksową ocenę działalności spółki. Analizowane obszary to środowisko (environment), kwestie społeczne (social) oraz ład korporacyjny (governance).

Raporty niefinansowe są także źródłem wiedzy, które ułatwia podejmowanie decyzji zarządzającym, klientom, a w niedalekiej perspektywie posłuży instytucjom finansowym, takim jak PFR, banki czy fundusz inwestycyjne do oceny działalności firmy i jej wpływu na środowisko, społeczeństwo i etykę biznesu. Wynik tej oceny będzie miał coraz większy wpływ na decyzje o udzieleniu finansowania – podkreśla ekspert i uzupełnia, że przedsięwzięcia organizacji, które nie podejmują aktywności w tych obszarach, będą traktowane jak projekty podwyższonego ryzyka.

Ślad węglowy i studia przypadku

Uczestnicy szkolenia z drugiej części dowiedzą się, jak monitorować ślad węglowy i poznają sposoby przygotowania organizacji do raportowania niefinansowego. Z kolei w ramach trzeciego modułu poznają dobre praktyki banku BNP Paribas i Allegro. Maria Krawczyńska, dyrektorka Departamentu CSR i Zrównoważonych Finansów w Banku BNP Paribas wyjaśnia, że najważniejsze w procesie raportowania jest określenie odbiorów, przeprowadzenie dialogu z kluczowymi interesariuszami, a także wybór standardów, które posłużą do sporządzenia raportu. Z kolei Magda Andrejczuk, ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju i ESG w Allegro wyszczególnia 5 faz przygotowania raportu: prowadzenie rozmów z zainteresowanymi podmiotami, opracowanie struktury dokumentu, stworzenie treści, zweryfikowanie danych, a także publikację i komunikację wyników.

Kursy PFR

Szkolenie jest dostępne w serwisie Polskiego Funduszu Rozwoju. Użytkownicy platformy e-learningowej mogą rozwinąć swoje kompetencje również w innych obszarzach – dostępne kursy dotyczą m.in. design thinkingu, chmury obliczeniowej, a także przygotowania firmy, by dobrze funkcjonowała w nowoczesnej gospodarce. Prowadzący poruszają wątki budowy zespołu ds. innowacji, rozpoczęcia współpracy ze startupami, opracowania mapy drogowej transformacji cyfrowej, a także wdrażania działań związanych z ochroną klimatu. Z kolei zagadnienia sztucznej inteligencji, przekształcania firmy w kierunku przemysłu 4.0, cyberbezpieczeństwa czy łączności w nowoczesnej fabryce, przedstawiają eksperci Platformy Przemysłu Przyszłości w E-learningu PP.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na