Przejdź do treści

Konkurs dotyczący wykorzystania bezzałogowców w rolnictwie


  • Fundacja Instytut Mikromakro zorganizowała Droniadę, czyli konkurs rozwiązań przemysłu 4.0 wykorzystujących m.in. drony i uczenie maszynowe.
  • Systemy przygotowane przez uczestników wykryją ogniska patogenów chorób roślin i znajdą zarażone obszary sadu.
  • Rywalizacja na lotnisku Kąkolewo rozpocznie się 23 czerwca.

Droniada to konkurs rozwiązań z zakresu przemysłu 4.0, zwłaszcza dronów, teleinformatyki i systemów analizy informacji. Uczestniczą w nim studenci, naukowcy, konstruktorzy, przedsiębiorcy, a także samorządowcy i przedstawiciele administracji centralnej, którzy w rywalizacji połączą wiedzę z robotyki, teleinformatyki, geoinformacji, elektroniki i lotnictwa. Przedstawią systemy oparte na teledetekcji i wykorzystujące uczenie maszynowe, internet rzeczy oraz chmurę obliczeniową w konkurencjach związanych z inteligentnym rolnictwem i ochroną środowiska.

Powietrzna rywalizacja

Konkurs składa się z trzech części, pierwsza polega na zaprezentowaniu systemu bezzałogowych statków powietrznych sędziom. Uczestnicy będą dowodzili, że ich rozwiązanie jest sprawne, wykona zadania i zadziała w chmurze lub wykorzysta przetwarzanie brzegowe. Kolejny etap polega na wykryciu ognisk patogenów chorób roślin symbolizowanych przez figury geometryczne – kwadraty, trójkąty i koła. Z kolei w ostatniej konkurencji systemy BSP zlokalizują zarażone jabłonie w sadzie. Dron lub zespoły dronów poszukają obszarów zaatakowanych przez grzyby oraz zlikwidują zagrożenie za pomocą precyzyjnego oprysku środkami ochrony roślin. Droniada rozpocznie się 23 czerwca o 9:00 i potrwa do 3 lipca. Zainteresowani mogą śledzić wydarzenie na żywo, na lotnisku Kąkolewo w Wielkopolsce, lub online – w serwisie 5zywiolow.pl i na profilu konkursu na Facebooku.

Drony w przemyśle

W fabryce Audi w Neckarsulm w Niemczech, dzięki systemom GPS i RFID, drony określają pozycję pojazdów przygotowywanych do dostarczenia klientom. Ze względu na dużą liczbę różnych modeli aut bezzałogowce ułatwiają prawidłową realizację zamówień w zakładzie, którego rozległość sprzyja pomyłkom. Z kolei chińska firma Ehang wyprodukowała drony, które poruszają się z szybkością do 130 km/h. Przewożąc ładunek ważący do 220 kilogramów, mogą pokonać dystans 35 kilometrów. Rozproszony układ napędowy z 16 silnikami i śmigłami powoduje, że uszkodzenie jednego z napędów nie zatrzyma maszyny.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na