Przejdź do treści

Kongres 590: ekologiczny kierunek transformacji i zielony wodór


  • Rozwiązania ekologiczne dają firmom przewagę konkurencyjną – przekonywali prelegenci Kongresu 590.
  • Duży wpływ na działalność polskich przedsiębiorstw będzie miał Europejski Zielony Ład.
  • Naukowcy podkreślają znaczenie pozyskiwania paliwa z wodoru, jako ważny ekologiczny nurt gospodarczy w bliskiej przyszłości.

Prezes Platformy Przemysłu Przyszłości, Aleksandra Ścibich-Kopiec, zaznaczyła, że w najbliższym czasie zielona transformacja technologiczna będzie dla przedsiębiorstw jeszcze istotniejsza:

– Unijna strategia Europejskiego Zielonego Ładu wprowadza szereg zmian w dyrektywach unijnych, które determinują przyszłe działania polskich firm. Jednym z siedmiu z założeń przemysłu 4.0 jest ekologiczna fabryka skoncentrowana na zielonych aspektach, takich jak gospodarka obiegu zamkniętego. Do tej pory Platforma Przemysłu Przyszłości skupiała się m.in. na transformacji cyfrowej, w ostatnim czasie dodaliśmy do naszych działań kwestie związane z European Green Deal. Rozszerzyliśmy grono ekspertów o ten obszar tematyczny, więc teraz edukujemy i wspieramy przedsiębiorców również w zakresie ekologicznej transformacji.

Z kolei przewodniczący Rady PPP i wiceprezes Grupy Azoty, dr Grzegorz Kądzielawski, zapewniał, że polskie firmy już teraz mocno akcentują wątki ekologiczne: Wiele uwagi kierujemy w stronę kwestii związanych z polityką klimatyczną i EZŁ. To jedno z najważniejszych wyzwań stojących nie tylko przed naszą firmą.

Nadzieja w wodorze

Prelegenci Kongresu 590 podkreślali znaczenie innowacyjnych, proekologicznych rozwiązań, na które w coraz większym stopniu zwracają uwagę klienci. Jak przekonywał Piotr Stachowicz, prezes Polskiej Grupy Opakowaniowej Opakomet, zielony trend w gospodarce będzie trwały:

– Przewagę ma się wtedy, gdy jest się o krok przed konkurencją i taki krok można zrobić, stawiając właśnie na ekologię. My postawiliśmy na opakowania z tworzyw biodegradowalnych i liczymy, że dzięki temu staniemy się liderem nie tylko w Polsce, ale w całej Europie.

Dyskutanci akcentowali znaczenie ekologicznych paliw: Nie mamy innego podobnego źródła tak bogato występującego w przyrodzie jak wodór. Ważne, żeby jego przetwarzanie stało się ekonomiczne i powszechne. Obecnie te technologie są na etapie rozwojowym – mówił prof. Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Prof. Janusz Igras, dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Nowych Syntez Chemicznych w Puławach, przypomniał, że w tej kwestii jest jeszcze wiele problemów do rozwiązania: Chodzi m.in. o to, jak wodór wprowadzać do technologiiZielony wodór jest trochę inny niż szary, wykorzystywany np. do pozyskiwania amoniaku – wyjaśniał naukowiec.

Kongres jak kod kreskowy

Podczas Kongresu 590 przedstawiciele biznesu, nauki i polityki dyskutują co roku o najważniejszych sprawach dotyczących polskiej gospodarki. Głównym celem wydarzenia jest wzmocnienie potencjału polskich przedsiębiorstw, a także promocja produktów i usług wytwarzanych w naszym kraju. Kongres 590 dodatkowo ma łączyć polskich przedsiębiorców (od startupów, przez mikro, małe i średnie, po duże firmy), naukowców oraz urzędników. Nazwa kongresu pochodzi od pierwszych trzech cyfr kodu kreskowego, którym oznaczane są polskie towary. Piąta edycja wydarzenia skupiała się na bezpieczeństwie zdrowotnym, ekologii, społeczeństwie, eksporcie, ekspansji gospodarczej oraz infrastrukturze.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na
Exit mobile version