Przejdź do treści

Komisja Europejska planuje obowiązkową redukcję zużycia gazu w państwach Wspólnoty


Przewodnicząca KE, Ursula von der Leyen, przedstawiła pomysł wprowadzenia ograniczeń w korzystaniu z gazu. Od 1 sierpnia przez 9 miesięcy kraje członkowskie miałyby zmniejszyć zapotrzebowanie na ten surowiec o 15%. Władze Unii argumentują, że to sposób na uniknięcie kryzysu energetycznego zimą. Niedawno pisaliśmy w portalu o wypowiedzi prezesa Polskiej Grupy Energetycznej, który również ostrzegał przed kłopotami w tym obszarze pod koniec roku.

Ursula von der Leyen przypomniała w Brukseli, że działania prewencyjne są potrzebne z powodu sytuacji rynkowej wynikającej z wojny, którą Rosja prowadzi na Ukrainie. Jak zaznaczyła polityczka, Moskwa używa gazu jako „broni”, ograniczając przesył paliwa do państw, które wspierają Kijów przez respektowanie międzynarodowych sankcji. Przewodnicząca Komisji Europejskiej oceniła, że czas pandemii był dowodem, że Wspólnota, działając w sposób skoordynowany, jest w stanie poradzić sobie z każdym kryzysem. Teraz – namawiała von der Leyen – musimy zmniejszyć zużycie gazu i zadbać o bezpieczeństwo energetyczne wszystkich krajów UE.

15%

Komisja proponuje nowe rozporządzenie w sprawie skoordynowanej redukcji popytu gazu. Państwa członkowskie ograniczą zapotrzebowanie na gaz o 15% od 1 sierpnia tego roku do 31 marca 2023. Rozporządzenie dałoby również Komisji możliwość, po konsultacji z państwami członkowskimi, ogłoszenia unijnego stanu ostrzegawczego w sprawie bezpieczeństwa dostaw i nałożenia obowiązkowej redukcji zapotrzebowania na gaz we wszystkich państwach członkowskich. Mechanizm może zostać uruchomiony, gdy istnieje znaczne ryzyko poważnego niedoboru gazu lub wyjątkowo duże zapotrzebowanie na gaz. Państwa wnioskujące o dostawy „gazu solidarnościowego” będą musiały wykazać działania, jakie podjęły w celu ograniczenia popytu w kraju – wyjaśniała propozycję nowych regulacji szefowa KE.

PGE: oszczędzajmy

W czerwcu cytowaliśmy na PrzemyslPrzyszlosci.gov.pl prezesa Polskiej Grupy Energetycznej, stojącego też na czele Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych, który w podobnym duchu apelował o oszczędne gospodarowanie zużyciem prądu. Wojciech Dąbrowski, podczas III Kongresu Kogeneracji, ostrzegał przed możliwymi kłopotami zimą, wskazując na wojnę i sytuację rynkową jako przyczyny niebezpieczeństwa. Menadżer wspominał dodatkowo o kontekście polityki unijnej związanej z odchodzeniem od spalania węgla oraz obniżaniem emisji CO2. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, mówiąc o nowym pomyśle dotyczącym obowiązkowych redukcji zużycia gazu, uzupełniła jednak, że węgiel może być akceptowalny w formie koniecznego środka tymczasowego. Jednak nadal priorytetem powinno być przechodzenie na odnawialne źródła energii.


    Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

    Zgadzam się na