Przejdź do treści

Kolejne wdrożenie RFID – teraz przykład z branży energetycznej


  • Technologia RFID w firmie innogy Stoen Operator pozwala pracownikom szybciej usuwać awarie oraz skanować i wymieniać liczniki.
  • Nowe rozwiązanie wyeliminowało dodatkowo pomyłki przy spisywaniu danych.
  • Przedsiębiorstwo planuje jeszcze wprowadzenie mobilnych magazynów.
  • Przypominamy również inne zastosowania RFID, które opisywaliśmy wcześniej w serwisie.

Technologię Radio-Frequency Identification, czyli rozpoznawanie obiektów za pomocą fal radiowych, wprowadza w swoich magazynach innogy Stoen Operator. Firma energetyczna będzie mogła łatwiej znaleźć przechowywane w magazynie narzędzia, wydawać je pracownikom i zarządzać dostawami. Jak tłumaczy Andrzej Wilkowski, menadżer w Departamencie Pomiarów Energii w przedsiębiorstwie, organizacja odpowiada za obszar, na którym żyją dwa miliony mieszkańców. Zespoły terenowe, reagujące na informacje o awariach i wymieniające np. liczniki, korzystają z wielu narzędzi – wyszukiwanie ich za pomocą RFID pozwala szybciej odnajdować odpowiedni sprzęt w magazynie. Wdrożenie jest pierwszym krokiem do wprowadzenia w innogy magazynów mobilnych, co poskutkuje skróceniem do minimum czasu wydawania sprzętu, a w konsekwencji usuwanie awarii i proces modernizacji sieci przyśpieszą.

Bezbłędne skanowanie liczników

Technologia Radio-Frequency Identification umożliwia pracownikom innogy automatyczne spisywanie liczników i ich numerów seryjnych bez rozpakowywania palet. Dotychczas proces był bardzo czasochłonne i obarczony ryzykiem błędów przy zbieraniu danych. Specjaliści musieli robić to ręcznie, nierzadko myląc się podczas wpisywania setek tysięcy liczb. Teraz ewidencja 320 liczników zajmuje około minuty, czyli praca może zostać wykonana ponad 200 razy szybciej niż dotąd. Nie trzeba też poświęcać czasu na kontrolę wpisanych numerów – system przepisuje je bezbłędnie.

RFID u innych

Technologię RFID stosuje także Poczta Polska. Firma monitoruje w ten sposób przesyłki na każdym etapie transportu, a pracownicy sprawdzają, w jakim stopniu nowe rozwiązanie wpływa na poprawę jakości oznaczania przesyłek i szybkość doręczeń. Rozwiązanie wykorzystuje też firma LPP, stosując elektroniczne metki dla marek Mohito, Cropp i House – pracownicy w czasie rzeczywistym kontrolują dostępność towaru w magazynach i sklepach, co usprawnia gospodarowanie produktami.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na