Przejdź do treści

Już oficjalnie: od 20 kwietnia więcej osób w sklepach (oraz otwarte lasy i parki) – a co dalej?


  • Od poniedziałku do sklepów będzie mogło wejść więcej klientów.
  • Łagodzenie restrykcji dotyczy też korzystania z terenów rekreacyjnych.
  • Rząd przedstawił 1 etap zdejmowania ograniczeń, w sumie takie kroki obejmujące w dużej mierze gospodarkę mają być 4.
  • Działania w Polsce wznawiają niektóre fabryki. Sprawdzamy, jak wyglądają plany znoszenia zakazów w innych krajach.

Od 20 kwietnia zmieniają się zasady regulujące dozwoloną liczbę osób w sklepach w jednym momencie. Do tej pory była ona uzależniona od liczby kas, w przyszłym tygodniu podobny rygor zostanie utrzymany w sklepach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych, tam na 1 kasę przypadnie 4 klientów (dotąd było 3). Natomiast w większych obiektach liczba będzie zależna od powierzchni – 1 klient na 15 metrów kwadratowych. Identyczny limit od poniedziałku dotyczy również kościołów. Otwarte (dla komfortu psychicznego) będą lasy i parki, częściowo zostanie zniesiony zakaz samodzielnego poruszania się dzieci i młodzieży, teraz ma dotyczyć jedynie osób do 13 roku życia.

Gospodarka

Odmrażanie gospodarki rząd planuje na 4 etapy, 1 rozpocznie się w poniedziałek. Kolejne obejmą branżę rzemieślniczą, handel oraz usługi, na końcu ma zostać odwieszona działalność m.in. salonów tatuażu i gabinetów rehabilitacyjnych. Przechodzenie do nowych etapów władza uzależnia od rozwoju sytuacji. Minister zdrowia zaznacza, że do normalności sprzed epidemii nie wrócimy, dopóki nie powstanie szczepionka na koronawirusa. Jak podkreśla Łukasz Szumowski, podobnie będzie z obowiązkiem noszenia maseczek ochronnych, który właśnie wszedł w życie.

Fabryki

Do pracy wróciły fabryki producenta okien Velux i wytwórcy płytek Ceramika Paradyż w Opocznie, stopniowe wznawianie działań zapowiedziała grupa PSA (Peugeot Société Anonyme). W połowie przyszłego tygodnia produkcja ruszy w zakładach Toyoty, a 27 kwietnia, po 5-tygodniowej przerwie, pracę rozpocznie fabryka Volkswagena w Poznaniu. Również producent opon Bridgestone EMIA zdecydował się wznowić działalność w Europie. Choć jego polskie zakłady cały czas były otwarte, to funkcjonowały w ograniczony sposób, teraz spółka chce intensyfikować pracę z jednoczesnym wprowadzaniem nowych procedur chroniących zatrudnionych. Plany ponownego uruchomienia linii w naszym kraju przedstawili też producenci sprzętu AGD: Whirlpool i BSH.

Jakie plany w innych krajach?

Szczegółowy plan swoich działań przedstawiły Czechy. Zakłada on aktywowanie gospodarki w 5 krokach, z których ostatni, dotyczący pełnego otwarcia gastronomii i hoteli, jest przewidziany na 8 czerwca. W Niemczech z kolei zdecydowano o przedłużeniu większości restrykcji, ale od 20 kwietnia pracę wznowią sklepy o powierzchni do 800 metrów kwadratowych. Na początku maja nasi zachodni sąsiedzi chcą sukcesywnie przywracać zajęcia w szkołach. Postanowienie o otwarciu placówek oświatowych podjęły władze Danii – na razie zezwolenie dotyczy przedszkoli i pierwszych klas, żeby rodzice mogli wrócić do pracy. Harmonogram wychodzenia z kwarantanny w najbliższym czasie przedstawią szczególnie dotknięte pandemią Stany Zjednoczone.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na