Przejdź do treści

Jak współpracować po brexicie?


  • W związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE zmienią się zasady dotyczące wymiany handlowej i świadczenia usług.
  • Różne będą także przepisy w zakresie prawa spółek i wartości intelektualnej.
  • Powyższe kwestie szczegółowo omawia przewodnik dla przedsiębiorców przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Od stycznia firmy zainteresowane przywożeniem towarów z Wielkiej Brytanii lub eksportem na Wyspy muszą mieć numer rejestracyjny i identyfikacyjny EORI. Same produkty zostaną objęte procedurami celnymi, więc potrzeba zgłoszeń dotyczących dopuszczenia wyrobów do obrotu w Unii Europejskiej. Zmieni się sposób rozliczania VAT (zamiast norm o wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów zaczną obowiązywać przepisy dla importu), a dodatkowe formalności mogą wydłużyć terminy w łańcuchach dostaw. Jeśli chodzi o usługi, ważność stracą pozwolenia przyznane przez instytucje Wielkiej Brytanii – jest to ważne przede wszystkim w przypadku transportu, finansów i energetyki. Usługodawcy ze Zjednoczonego Królestwa muszą wykazać, że spełniają wszystkie unijne wymogi, z kolei firmy z państw członkowskich UE powinni upewnić się, że mogą kontynuować współpracę na nowych warunkach.

Spółki i własność intelektualna

Zmienią się również przepisy prawa spółek, np. przedsiębiorstwa z Wielkiej Brytanii nie będą zobowiązane ujawniać informacji o swojej działalności w rejestrach handlowych. Natomiast jeżeli dana organizacja chce pozostać spółką unijną, musi zmienić siedzibę na jedno z państw członkowskich. Zarejestrowane dotychczas znaki towarowe i wspólnotowe wzory przemysłowe bezpłatnie otrzymają swoje brytyjskie odpowiedniki, więc przedsiębiorcy będą mogli egzekwować wynikające z nich prawa również na Wyspach. Jeśli chodzi o ochronę rozpoczętą po 1 stycznia lub przedłużenie istniejącej, konieczne stanie się złożenie osobnego wniosku w brytyjskim Urzędzie ds. Własności Intelektualnej.

Przewodnik dla firm

31 grudnia kończy się okres przejściowy w relacjach pomiędzy Unią Europejską i Wielką Brytanią, wobec czego Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowało poradnik dla przedsiębiorców pt. „Zasady współpracy z Wielką Brytanią od 1 stycznia 2021 r„. Autorzy publikacji szczegółowo omawiają powyższe kwestie, a także poruszają zagadnienia zamówień publicznych i ochrony danych osobowych. Firmy współpracujące z brytyjskimi podmiotami mogą skorzystać również z tzw. checklisty przygotowanej przez Komisję Europejską. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2019 roku Wielka Brytania była trzecim partnerem Polski, jeśli chodzi o eksport (po Niemczech i Czechach), a wartość wymiany handlowej pomiędzy państwami wyniosła 19,7 miliarda funtów szterlingów (ok. 96,8 mld złotych).


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na