Przejdź do treści

Internetowa giełda maszyn rolniczych, Żubr 4.0 i hub innowacji cyfrowych w Tołczach – pomysły z hackathonu


  • Po 24-godzinnej rywalizacji studenckich zespołów jury wyłoniło drużyny, które wystapią w finale hackathonu na Podlasiu.
  • Do drugiego etapu przeszli m.in. pomysłodawcy giełdy maszyn rolniczych i autorzy koncepcji nowoczesnego zagospodarowania terenu Dworca Fabrycznego w Białymstoku.
  • W wydarzeniu chodzi o wymyślenie regionalnych projektów z obszaru przemysłu 4.0.

W kategorii „Marketing i promocja przemysłu 4.0” jury doceniło pomysł Koła Naukowego Nowego Marketingu, którego propozycja to Żubr 4.0, „superbohater” walczący z negatywnymi stereotypami dotyczącymi regionu. Autorzy chcą pokazywać w VR uczestnikom targów, jak naprawdę wygląda województwo podlaskie. Do drugiego etapu hackathonu przeszły także grupy, które nazwały się ZilUsługi i Dzikie Bobry. Pierwsza skupiła się na roli Podlasia jako zielonych płuc Polski i dobrego miejsca dla inwestycji, druga – na rozwinięciu obecnej strategii regionu, mówiącej, że to „brama na wschód”. Młodzi ludzie przypominają, że brama prowadzi w dwie strony, zatem region może być równie dobrze „bramą na zachód”.

Infrastruktura

Do dalszego etapu w dziedzinie „Infrastruktura i przestrzeń dla przemysłu przyszłości” przeszła grupa Future Flow z propozycją zagospodarowania terenu dawnego Dworca Fabrycznego w Białymstoku, gdzie znalazłyby się teraz: centrum logistyczno-zaopatrzeniowe, laboratorium rolniczo-technologiczne, ośrodek IT oraz hala przemysłu 4.0 – całość obsługiwana przez transport dalekobieżny. W rywalizacji pozostaje Symfonia Industries z projektem w rodzaju hubu innowacji cyfrowych – chodzi o ośrodek z warsztatem mechanicznym, laboratoriami i nowoczesną szklarnią, który miałby powstać w miejscowości Tołcze. Opisane zespoły zmierzą się za kilka dni z drużyną Archi 5.0 i jej koncepcją mobilnej kolonii, gdzie budynki użytku publicznego, mieszkaniowe i rolnicze powstają z dowolnie ustawianych modułów.

Technologie

Hodowle Przyszłości to pomysł, który polega na monitorowaniu zdrowia zwierząt, zbieraniu danych i komputerowej analizie czynników wpływających na efektywność hodowli. Jego twórcy, grupa X AE, w kolejnym etapie spotkają się z zespołem PB4.0, pomysłodawcą internetowej giełdy wynajmu maszyn rolniczych wpisującej się w trendy gospodarki współdzielenia, zrównoważonego rozwoju i ekologii. Urządzenia dostępne w systemie miałyby czujniki sprawdzające stan maszyn. W kategorii „Technologie przemysłu 4.0 w rolnictwie” do kolejnego etapu przeszli również Magnaci z PB, grupa pracująca nad koncepcją inteligentnego systemu zarządzania plantacją. W ich pomyśle chodzi o wykorzystanie sensorów do mierzenia stanu gleby i przesyłania danych do systemu, który na podstawie zebranych informacji automatycznie podejmowałby decyzje dotyczące np. zdalnego uruchomienia nawadniania.

„Zhakuj Podlaskie 4.0”

W pierwszej części hackathonu, trwającej 24 godziny, rywalizowało łącznie 19 studenckich zespołów. Celem wydarzenia jest promocja przemysłu 4.0 w województwie podlaskim z udziałem młodych ludzi przez opracowywanie pomysłów i rozwiązań, które bazują na nowych technologiach. 16 grudnia w drugim etapie poznamy zwycięzców – najlepsi dostaną po 5 tysięcy złotych i dodatkowe nagrody, np. lot szybowcem Pronaru (przedsiębiorstwa produkcyjnego, które zajmuje się wytwarzaniem maszyn rolniczych i prowadzi ośrodek szkolenia lotniczego). Hackathon organizują: Platforma Przemysłu Przyszłości oraz Fundacja Regionalny Ekosystem Innowacji.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na