IHS Markit sprawdziło sierpniowe wyniki sektora przemysłowego

Wskaźnik PMI polskiego przemysłu za sierpień wyniósł 56, co oznacza spadek w porównaniu z lipcem, kiedy indeks uplasował się na poziomie 57,6. Pomimo niższej wartości, wynik jest sygnałem rozwoju sektora, którego warunki poprawiły się 14 miesiąc z kolei – zaznaczają eksperci IHS Markit. Jak dodają, tempo ekspansji, choć wolniejsze w porównaniu z ostatnimi 4 miesiącami, odnotowało jeden z najlepszych wyników od początku prowadzenia badań dotyczących sytuacji branży wytwórczej, tj. od 1998 roku.

Odczyty składowych głównego wskaźnika

W sierpniu wszystkie subindeksy wpłynęły pozytywnie na główny indeks, szczególnie wskaźnik zatrudnienia utrzymujący się powyżej progu neutralności równego 50 p., co świadczy o dobrych warunkach panujących w danych obszarze. Wysoki poziom utrzymał popyt, co widać w tempie wzrostu nowych zamówień krajowych i zagranicznych. Zapotrzebowaniu kontrahentów nie sprostała sama produkcja, mimo że zwiększyła się kolejny raz od lutego, co skutkowało wzrostem zaległości. Wytwórcy musieli uszczuplić zapasy z uwagi na niską efektywność zaopatrzeniowców.

Dane GUS-u

Według analiz Głównego Urzędu Statytycznego, produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 9,8% (12,6% po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym) w zestawieniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Lepsze wyniki notowało 27 z 34 branż monitorowanych przez GUS, m.in. produkcja urządzeń elektrycznych, wyrobów elektronicznych i optycznych czy metali.