Przejdź do treści

IHS Markit podsumowało styczniowe wyniki sektora produkcyjnego


  • W styczniu wzrost produkcji spowolnił w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale wciąż jest szybki.
  • Odczyt PMI utrzymuje się powyżej progu neutralnego, co sygnalizuje dobrą sytuację branży.
  • Przedsiębiorcy zgłaszają trudności w dostępie do surowców.

Sektor produkcyjny w styczniu rozwijał się w szybkim tempie, choć wzrost spowolnił – zaznaczają analitycy IHS Markit. Jak wyliczyli, Purchasing Managers’ Index w ubiegłym miesiącu wyniósł 54,5 punktu, zatem był niższy od grudniowego o 1,6. Wskaźnik po raz dziewiętnasty przekroczył próg neutralny wynoszący 50 – odczyty powyżej tej wartości oznaczają dobrą sytuację branży. Na styczniowy indeks, będący średnią ważoną 5 subindeksów, pozytywnie wpłynęły m.in. dane dotyczące produkcji oraz zatrudnienia, zaś negatywnie – informacje o czasie dostaw.

Zmiany w subindeksach

Przemysłowcy uczestniczący w badaniu IHS Markit sygnalizują, że zwiększyły się zamówienia eksportowe, ale szybszy wzrost produkcji ograniczają ceny materiałów i trudności w ich nabywaniu. Wydłużył się m.in. czas dostaw komponentów, zwłaszcza z Chin. Mała dostępność surowców spowodowała większą aktywność zakupową, bo przedsiębiorcy w miarę możliwości gromadzili zapasy. Z kolei w związku z zaległościami produkcyjnymi, zwiększyli zatrudnienie.

Dane za grudzień

Zgodnie z informacji Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącymi końcówki roku, widoczny jest wzrost w zestawieniu z grudniem 2021 i spadek w porównaniu miesiąc do miesiąca. W skali roku poprawiła się sytuacja 30 branż monitorowanych przez GUS, w tym produkcji metali, chemikaliów, napojów, papieru i wyrobów z papieru czy wytwarzania wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych. Spadki z kolei dotyczą m.in. wytwarzania odzieży.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na