Przejdź do treści

Gdańsk: nowe centrum badawczo-rozwojowe wyspecjalizowane w sztucznej inteligencji


Brytyjska firma Graphcore uruchomiła na Pomorzu ośrodek R&D, gdzie zatrudnieni specjaliści będą zajmowali się rozwiązaniami SI z obszaru High Performance Computing. Takie algorytmy są wykorzystywane przez uniwersytety oraz firmy, które potrzebują zaawansowanych technologii do pokonywania nietuzinkowych problemów. Przedsiębiorstwo ma już na swoim koncie zaprojektowanie procesora typu IPU.

IPU to Intelligence Processing Unit przygotowany przez inżynierów do współdziałania z nowoczesnymi algorytmami uczenia maszynowego. Procesor dysponuje zawrotną liczbą 59,4 miliarda tranzystorów. IPU jest przydatny w obliczeniach niezbędnych w takich branżach, jak motoryzacja, finanse, farmaceutyka lub usługi internetowe. Technologia przydaje się też w meteorologii czy w symulacjach fizycznych cząsteczek materii w Wielkim Zderzaczu Hadronów.

Specjaliści od AI

Graphcore powstanie centrum B+R w Gdańsku zapowiedziało w ubiegłym roku. Biuro firmy zostało otwarte w budynku Olivia Star. Jak zwykle w podobnych procesach rozwojowych, przedsiębiorstwo liczy teraz na rekrutację lokalnych specjalistów IT, którzy będą chcieli pracować nad modelami sztucznej inteligencji. Organizacja z południowej Anglii planuje, że jednostki IPU znajdą zastosowanie w wielu branżach wpływających na poprawę życia ludzi – od produkcji leków po ograniczanie emisji dwutlenku węgla.

Obliczenia Wielkiej Skali

Działalność Graphcore dotyczy dziedziny High Performance Computing, o której pisaliśmy ostatnio na PrzemyslPrzyszlosci.gov.pl w kontekście unijnego projektu EuroHPC JU. W ramach European High Performance Computing Joint Undertaking Wspólnota tworzy ekosystem superkomputerów,w którym znajdzie się także superjednostka z Polski – zlokalizowana w Krakowie EHPCPL. Urządzenie zostanie zbudowane w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej. W Cyfronecie działa zresztą w tej chwili superkomputer Athena klasyfikowany na 105 miejscu światowej listy najwydajniejszych tego rodzaju maszyn. W sieci EuroHPC JU jest już 7 systemów, powstaje kolejnych 6, a wśród nich – wspomniany polski element. Rolą superkomputerów będzie wspieranie badań naukowych oraz komercyjnych prac B+R.


    Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

    Zgadzam się na