Przejdź do treści

Drukują w 3D przyłbice ochronne dla szpitali, w planach – respirator


  • Fabryka Pasji z Zielonej Góry wydrukowała 50 przyłbic ochronnych dla lekarzy z miejskiego szpitala.
  • Fundacja zaprasza do współpracy firmy, które chciałyby pomóc w produkcji większej liczby sprzętu medycznego dla innych placówek.
  • Z kolei Urbicum z Krakowa opracowało w technologii druku 3D prototyp respiratora.
  • Piszemy o polskich inicjatywach wspierających walkę z koronawirusem i przypominamy podobne przedsięwzięcia m.in. z Belgii i Włoch.

BAZA Z KONTAKTAMI: „Potrzebujesz sprzętu ochronnego? Sprawdź, kto może ci pomóc”


Łukasz Więcek, prezes Fabryki Pasji, wydrukował przyłbice ochronne dla pracowników zielonogórskiej placówki medycznej zajmującej się pacjentami zakażonymi koronawirusem. Wydruk jednego egzemplarza trwał 2,5 godziny, ale dzięki kilku urządzeniom fundacji prowadzonej przez Więcka i jego żonę w 2 dni powstało 50 przyłbic. Właściciel organizacji skorzystał z gotowego projektu stworzonego przez firmę Prusa Research z Pragi produkującej sprzęt 3D. Szablon ma rekomendację czeskiego ministerstwa zdrowia i jest darmowy. Prusa Research (startup, który w 2009 roku założył Josef Průša), wykorzystując swoje drukarki 3D, wytwarza 800 przyłbic dziennie. Przedsiębiorstwo zaznacza, że usprawnienie procesu wycinania przednich osłon z pleksi pozwoliłoby zwiększyć produkcję do 4000 sztuk dziennie. Koszt wykonania jednej maski to około 4 złotych.

https://www.facebook.com/FundacjaFabrykaPasji/posts/3103597419673546?xts%5B0%5D=68.ARDFakS5t4J38Rjoy8wkx6mJrnXS2nSafED54r5ewVFL9OR929cKjvYBj7yk4F5DcRrmBsnWqJ50g-w8Bz2TNMW1KwMcr_QTbQXKM9Sse1poq95ea6Pxd8_RK4K37FpdilGmhsyyVXZs0b8xRzZ9frlmVQ-bWjRPhMI6jOeiJM7ymTwby21OX0Wr5JndrEpCcIO7xdI23C0UKBmoFjuXZLuHgPZAaFVfMFryqtfhkbyGX_6hNCNhj1wbUEmWghcnpvHHmQqqifvRbegZJFATabPRny3cEMwIGnevA5E3CH6fbhpTBFkZwLT04lbL1dyalkNQ98KK6mEaHc5dIZ_W_w&tn=-R

Fabryka Pasji chce zwiększyć produkcję

Fundacja planuje teraz druk około 1200 przyłbic dla szpitali z województwa lubuskiego, które już poprosiły o wsparcie. W akcję włączyły się też inne firmy dostarczające składniki do produkcji szybek z pleksi oraz maszyny potrzebne do ich wycinania. Inne przedsiębiorstwa oferują z kolei filament do wydruku opasek mocujących przyłbice na głowach. Właściciele fundacji prognozują, że wykonanie 1200 sztuk zajmie około miesiąca – aby przyśpieszyć produkcję, Fabryka Pasji szuka firm zajmujących się drukiem 3D, które zechcą włączyć się w to przedsięwzięcie.

Urbicum wydrukuje respirator

W Polsce trwają również prace nad respiratorem wytworzonym technologią przyrostową. Zajmuje się tym firma Urbicum, producent przemysłowych drukarek 3D. Przedsiębiorstwo przygotowało prototyp złożony z siłownika pneumatycznego, elektrycznego wyłącznika i drukowanych elementów – wszystkie części powstają w 15 godzin. Dokumentacja projektu, wraz z darmowymi plikami .stl, jest dostępna na GitLabie.

Druk 3D i koronawirus na świecie

Kilka dni temu pisaliśmy w portalu o włoskiej firmie Isinnova, która opracowała i wydrukowała prototyp zaworu do respiratora. Oryginalnych elementów do aparatury medycznej nie dało się kupić, zamienniki posłużą pacjentom z Chiari chorym na koronawirusa do czasu, kiedy szpital otrzyma dostawę części od producenta. Pomoc w wytwarzaniu zaworów i przyłbic zaproponowały HP i SmileDirectClub, natomiast belgijska firma Materialise opracowała nakładkę umożliwiającą otwieranie drzwi bez dotykania klamek.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na