Przejdź do treści

Drony przyszłości: Technologie, które zmieniają reguły gry


Naukowcy z Uniwersytetu Huddersfield w Wielkiej Brytanii podkreślają, że wzrost popularności bezzałogowych statków powietrznych (dronów) wynika z zastosowania w ich konstrukcji nowoczesnych technologii cyfrowych. Sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, zaawansowane systemy wizyjne, czujniki oraz nowoczesne technologie komunikacyjne zapewniają dronom nieograniczone możliwości zastosowania: od aerofotografii i geodezji, po realizację zadań wojskowych i bojowych.

Poza ogromnym potencjałem i możliwościami, jakie otwiera wyposażenie dronów w nowoczesne rozwiązania technologiczne, pojawiają się także obawy o przestrzeganie kwestii etycznych i prawnych. Obecny stan rozwoju technologicznego daje możliwość produkowania całkowicie autonomicznych bezzałogowców, które mogłyby udać się we wskazanym kierunku, wytypować lub zidentyfikować cel ataku i zlikwidować go, bez ingerencji i zgody zdalnego operatora. Oznacza to, iż wizja autonomicznego robota-zabójcy, znana z filmów science-fiction, jest już całkowicie realistyczna i wykonalna. Od urzeczywistnienia tej wizji dzielą nas jedynie decyzje polityczne i kwestie moralne.

Wyposażone w nowoczesną technologię

Niezależnie od obszaru zastosowania, drony już dzisiaj wykorzystują zaawansowane technologie, co zwiększa ich czas pracy, zasięg, możliwości zastosowania, szybkość przemieszczania się oraz autonomię. Wyposażenie bezzałogowców w zaawansowane czujniki i radary, np. LiDAR oraz kamery hiperspektralne powoduje, że są one w stanie wykonywać wiele wyspecjalizowanych zadań, z większą dokładnością i precyzją niż ludzie. Na całym świecie prowadzone są również prace nad testowaniem nowych materiałów kompozytowych oraz elementów pozyskanych z druku 3D, które mogłyby umożliwić produkcję lżejszych, mniejszych, a z czasem również znacznie tańszych dronów.

Bardziej dostępne niż kiedykolwiek

Nie ma wątpliwości, że obecnie drony wojskowe są niezwykle skutecznym i groźnym narzędziem współczesnego pola walki, niezależnie od tego, czy wykonują działania o charakterze ofensywnym, defensywnym, czy też zwiadowczym. Jeszcze niedawno drony były trudno dostępną bronią dla mniejszych państw, ze względu na limitowany dostęp do technologii, wysoką cenę i ograniczenia eksportowe. Obecnie turecki Bayraktar TB2 oraz inne, stosunkowo tanie drony zmieniają charakter i sposób prowadzenia działań wojennych.

Coraz bardziej autonomiczne

Według naukowców z Uniwersytetu Huddersfield w Wielkiej Brytanii, w przyszłości możemy spodziewać się dalszego, dynamicznego rozwoju bezzałogowych statków powietrznych o różnych zastosowaniach. Drony przyszłości będą jeszcze bardziej autonomiczne, zdolne do zbierania, komunikacji i przetwarzania danych bez udziału człowieka oraz do efektywnego działania w dynamicznym, zmiennym otoczeniu.

Więcej o obecnym potencjale dronów i ich rozwoju w przyszłości w artykule naukowym Drones on the Rise: Exploring the Current and Future Potential of UAVs


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na
Exit mobile version