Przejdź do treści

Do 1 marca można składać wnioski w konkursie dotyczącym EDIH-ów


  • Budżet przeznaczony na działalność Europejskich Hubów Innowacji Cyfrowych, które powstaną w Polsce, to 110 milionów euro.
  • Konkurs jest trójstopniowy – krajowa preselekcja zakończy się 31 marca wyborem maksymalnie 16 ośrodków.
  • Nabór stanowi część programu Cyfrowa Europa zaplanowanego na lata 2021-2027.

Do 1 marca w serwisie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii można składać wnioski w konkursie, który wyłoni polskich kandydatów do roli Europejskich Hubów Innowacji Cyfrowych. Ich zadaniem będzie wspieranie transformacji cyfrowej przedsiębiorstw i jednostek administracji publicznej w zakresie informacji, szkoleń, pokazów technologii, doradztwa i pomocy przy wdrażeniu nowych rozwiązań. Budżet przeznaczony na działalność polskich EDIH-ów to 110 milionów euro – usługi dla firm świadczone przez te ośrodki będą w większości bezpłatne lub tylko częściowo płatne.

3 etapy wyboru EDIH-ów

Krajowa preselekcja to element Planu dla Pracy i Rozwoju. Do 31 marca MRPiT ogłosi maksymalnie 16 potencjalnych Hubów. W kolejnym etapie do 27 kwietnia ośrodki będą miały czas na złożenie aplikacji do Komisji Europejskiej. Ta faza konkursu zakończy się w trzecim kwartale roku podpisaniem umów o dofinansowanie, wynoszące 50% kosztów kwalifikowanych. Liczba polskich EDIH-ów zamknie się w przedziale od 8 do 16. Na końcu będzie jeszcze konkurs krajowy – uczestnicząc w nim, EDIH-y powalczą o grant w wysokości pozostałych 50% kosztów.

2 fazy programu

Program Europejskich Hubów Innowacji Cyfrowych składa się z dwóch etapów. Na pierwszy, trwający od 2021 do 2023 roku, przeznaczono 47,2 miliona euro. W tym czasie pieniądze na działania dostaną wszystkie ośrodki, które pomyślnie przejdą trzy etapy rekrutacji. Wydłużenie okresu finansowania do 2027 roku będzie możliwe po pozytywnej ocenie wykonywania zadań, którą przeprowadzi Komisja Europejska.

Cyfrowa Europa

Nabór wniosków jest organizowany w ramach programu Cyfrowa Europa zaplanowanego na lata 2021-2027. Budżet przedsięwzięcia w wysokości 7,5 miliarda euro sfinansuje 5 obszarów:

  • obliczenia superkomputerowe,
  • sztuczna inteligencja,
  • cyberbezpieczeństwo,
  • zaawansowane umiejętności cyfrowe,
  • zapewnienie szerokiego wykorzystania technologii cyfrowych w całej gospodarce i społeczeństwie.

Powołanie sieci EDIH-ów mieści się w ostatnim punkcie – Komisja Europejska planuje utworzenie Hubów w regionach, tak aby mali i średni przedsiębiorcy mieli dostęp do technologii, know-how i miejsc prowadzenia eksperymentów.

Polskie Huby Innowacji Cyfrowych

Od 2019 roku w Polsce działają już krajowe Huby Innowacji Cyfrowych. Platforma Przemysłu Przyszłości koordynuje prace tych ośrodków, DIH-y funkcjonują w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Huby skupiają się na takich rozwiązaniach, jak łączność piątej generacji, sztuczna inteligencja, przemysłowy internet rzeczy czy modelowanie informacji o budynkach. Bliższe informacje można w naszym portalu znaleźć w dziale poświęconym DIH-om.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na