Przejdź do treści

Zautomatyzowane zarządzanie oświetleniem


  • Systemy sterowania oświetleniem obniżają koszty prądu i poprawiają komfort pracy ludzi.
  • Platformy automatyzujące zarządzanie oprawami są stabilne i łatwe w rozbudowie.
  • Ważnym etapem przygotowania modernizacji oświetlenia jest zebranie dokumentacji i audyt aktualnego stanu.
  • Relacjonujemy trzecie spotkanie w ramach cyklu „Przemysł 4.0 – Made in Wroclaw”.

W czasie webinarium przedstawiciele Luxon LED opowiedzieli o korzyściach płynących ze zautomatyzowanego oświetlenia. Podali przykłady wdrożeń w Elektrociepłowni Siekierki i w firmie Kramp, które dały kilkudziesięcioprocentową obniżkę kosztów prądu. Dodatkowo systemy kontroli monitorujące urządzenia w czasie rzeczywistym pozwalają też zmniejszyć koszty obsługi i konserwacji opraw (urządzeń połączonych z instalacją elektryczną, w których montuje się diody lub żarówki). Prelegenci zwrócili uwagę na aspekt dotyczący pracowników – odpowiednie oświetlenie poprawia komfort wykonywanych zadań oraz samopoczucie ludzi.

Zarządzanie oświetleniem

Specjaliści przybliżyli sterowanie oparte na standardzie automatyki budynkowej DALI, z którego korzystają w swoich wdrożeniach. System złożony ze sterowników, urządzeń wejściowych i zasilaczy umożliwia indywidualne kontrolowanie każdej z opraw (także natężenia światła). DALI bazuje na sygnale cyfrowym, przez co rozwiązanie nie jest podatne na zakłócenia. Rafał Wdowikowski, reprezentujący firmę z Krępic koło Wrocławia, kiedy podsumowywał różnice, jakie pojawiły się w systemach sterowania w ciągu ostatnich lat, podkreślił, że dzisiejsze platformy są łatwiejsze w rozbudowie i lepiej współpracują z urządzeniami różnych marek. Jednak w dalszym ciągu dominują rozwiązania przewodowe, które są uznawane za najbardziej stabilne, choć pojawiają się powoli także konfiguracje oparte na technologii bluetooth mesh.

Przygotowanie modernizacji

Jedno z pytań podczas sesji Q&A dotyczyło dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia audytu przedwdrożeniowego. Eksperci wskazali, że konieczne są schematy instalacji elektrycznej:

Dobrze jest ująć w takich rzutach informacje o istniejących już oprawach, również awaryjnych, drogach ewakuacyjnych i parku maszynowym, wtedy mamy komplet. Potrzebna będzie faktura za energię elektryczną, najlepiej z wyszczególnionymi opłatami za oświetlenie – wyliczał Maciej Szott z Luxon LED.

Ważna jest informacja o oczekiwanych funkcjonalnościach, bo od tego, czy system ma być w pełni zarządzalny i czy w przyszłości pozwoli np. przeprogramować poszczególne strefy, zależy ostateczna cena. Późniejsze przeprojektowanie oświetlenia stanie się łatwiejsze, jeśli na etapie planowania uwzględnimy elastyczność. Pytani o koszty wdrożenia, prelegenci szacowali, że jedna oprawa oznacza kwotę od ok. 300 zł.

Wrocławski cykl konferencji

Wirtualne spotkanie było trzecim wydarzeniem z cyklu „Przemysł 4.0 – Made in Wroclaw” organizowanym przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, firmę Stermedia i Platformę Przemysłu Przyszłości. W następnym, zaplanowanym na 22 lipca, wezmą udział przedstawiciele firm Grafen Polska i Wago Elwag, którzy opowiedzą o systemie do zarządzania nieruchomościami umożliwiającym tworzenie raportów, wykresów i wizualizacji stanu technicznego budynków.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na