Przejdź do treści

Australia próbuje wzmocnić swoją pozycję na rynku produkcji litu


Lit jest strategicznym pierwiastkiem dla wytwórców szkła, baterii i smarów. Australia to największy na świecie dostawca surowej postaci tego metalu. Jednak kraj bazuje na współpracy z Chinami, gdzie ruda skały twardej jest rafinowana do postaci wodorotlenku litu przeznaczonego do konstruowania akumulatorów. Australia chce teraz zmienić układ sił, który uzależnia gospodarkę od Pekinu i zmniejsza zyski.

Państwo planuje do 2027 roku osiągnięcie 20% światowego rynku rafinowania litu. Do 2024 ma to być 10%, dziś udział jest znacznie mniejszy. Równocześnie Australia jest, obok Chile, największym producentem surowego litu. Jak państwo ze stolicą w Canberze zamierza zmienić sytuację? Firmy Wesfarmers, Liontown Resources i Mineral Resources otworzą nowe rafinerie pierwiastka. Eksperci spodziewają się, że realizacja tych planów zaszkodzi chińskim zakładom. Dodatkowo cała branża ma szansę przynajmniej częściowo uwolnić się od dyktowania cen przez Państwo Środka.

Szkło, baterie i leki

Wśród krajów, które wydobywają i produkują lit są, poza wspomnianymi wyżej trzema, także: Boliwia, Argentyna, Zimbabwe, Portugalia, Brazylia i Stany Zjednoczone. W przemyśle metal jest wykorzystywany przede wszystkim do wytwarzania szkła i ceramiki oraz baterii i akumulatorów. Pierwiastek stosują również branże, w których powstają smary, polimery i leki. Lit bywa ponadto używany podczas konstruowania ładunków termojądrowych. Dziedziną, w której stał się podstawowym składnikiem procesu wytwórczego są akumulatory w urządzeniach elektronicznych: od telefonów i laptopów po baterie w samochodach elektrycznych. To ogniwa litowo-jonowe, wypełnione elektrolitem zawierającym sole litowe.

Lit, czyli skała

Lit w postaci stabilnych izotopów, czyli lit-6 i lit-7, powstał w wyniku Wielkiego Wybuchu. Naukowcy odkryli ten pierwiastek na początku XIX wieku. Należy do grupy metali alkalicznych, w czystej formie jest miękki i ma srebrnobiały kolor. Stanowi pierwiastek reaktywny oraz palny, w śladowych ilościach rejestruje się go we wszystkich organizmach, ale nie ma funkcji biologicznych. Nazwa metalu pochodzi od greckiego słowa lithos, oznaczającego skałę.

fot. główne: Phil Whitehouse from London, United Kingdom, aka Phillie Casablanca on Flickr / CC BY 2.0 / https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en


    Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

    Zgadzam się na