Przejdź do treści

AR i AI – współpraca wrocławskiego startupu z japońskim producentem napędów


  • Firmy skupią się na pracach badawczo-rozwojowych dotyczących zastosowań rozszerzonej rzeczywistości w przemyśle.
  • Opracowaniem i testami koncepcji zajmie się Digital Lab, dział R&D polskiego startupu.
  • Dla firmy z Japonii ten krok jest realizacją strategii związanej z kooperacją z innowatorami z całego świata.

Wrocławski startup A4BEE Architects for Business rozpoczął współpracę z Yaskawa Polska – producentem napędów, serwomechanizmów (układów sterowania ze sprzężeniem zwrotnym) i robotów przemysłowych. Celem są prace badawczo-rozwojowe nad rozwiązaniami wykorzystującymi sztuczną inteligencję i rozszerzoną rzeczywistość w przemyśle. Jak podkreśla współwłaściciel A4BEE, Tomasz Kośmider, dzięki rozwojowi urządzeń coraz częściej stosuje się AR w utrzymaniu ruchu i kontroli jakości:

Automatyzacja czynności w tych obszarach i rezygnacja z tradycyjnej kartki i ołówka dostarczają wymiernych korzyści, takich jak skrócenie czasu realizacji zadań, dostęp do danych w czasie rzeczywistym czy redukcja przestojów za sprawą zdalnego wsparcia.

Digital Lab

Opracowaniem i prowadzeniem testów nowych rozwiązań zajmie się Digital Lab – dział badawczo-rozwojowy firmy z Wrocławia. Zespół inżynierów i informatyków przedsiębiorstwa zajmuje się 3-stopniowym prototypowaniem, na które składa się: potwierdzenie wykonalności koncepcji, technologii oraz ocena biznesowej wartości pomysłu. Digital Lab opracowało m.in. IIoT Gateway Platform – system ułatwiający wdrożenie cyfrowych bliźniaków, zbierających i integrujących dane z czujników, które używają różnych protokołów. W najbliższym czasie zespół B+R skoncentruje się na praktycznych zastosowaniach nowych technologii w robotyce i na liniach produkcyjnych. Z kolei dla Yaskawy kooperacja z wrocławską firmą wynika ze strategii rozwojowej zakładającej nawiązywanie współpracy ze startupami z całego świata, zajmującymi się internetem rzeczy i sztuczną inteligencją. Wcześniej firma z Japonii zawarła podobne porozumienia z izraelskim ReWalk Robotics i japońskim Robotic Biology Institute.

Startupy w Polsce

Według raportu „Polskie Startupy 2020” fundacji Startup Poland, 25% młodych firm w naszym kraju zajmuje się sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym, 15% – produktywnością i zarządzaniem, 13% skupia się na big data. Co 10 przedsiębiorstwo koncentruje się na rozwiązaniach dla przemysłu 4.0. Sprzedażą usług zajmuje się 31% startupów, produktów – 32%, pozostałe mają w ofercie jedno i drugie. 34% młodych przedsiębiorców zauważa, że pandemia wpłynęła dobrze na ich działalność, a 27% deklaruje, że nie odczuwa w swoim biznesie skutków sytuacji epidemiologicznej. Zgodnie z wcześniejszą edycją badania, najwięcej startupów funkcjonuje w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Lublinie i Trójmieście. Z kolei największe zagęszczenie młodych przedsiębiorstw jest na Dolnym Śląsku, gdzie jedno przypada na 4,5 tysiąca mieszkańców.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na