Przejdź do treści

VoloDrone przetransportuje 200-kilogramowy ładunek


  • Bezzałogowiec ma zasięg 40 km, a jego maksymalna prędkość to 110 km/h.
  • Statek można wykorzystywać w produkcji, rolnictwie i w ratownictwie medycznym.
  • Dron dysponuje 18 silnikami czerpiącymi energię z baterii litowo-jonowych.

VoloDrone jest elektrycznym urządzeniem, które potrafi transportować ładunki o masie 200 kilogramów. To sprawia, że statek sprawdzi się w wielu komercyjnych zastosowaniach. Twórcy drona, firma VoloCopter, przygotowali wyposażenie UAV (unmanned aerial vehicle) wymienne zależnie od potrzeb. Bezpieczny transport materiałów i gotowych produktów zapewnia metalowa skrzynia montowana do podwozia statku. Podobną funkcję pełni przemysłowa siatka transportowa, z jej pomocą można używać VoloDrone’a do podnoszenia elementów konstrukcyjnych budynków. W razie konieczności, statek dowiezie na miejsce również ludzi, np. ekipę ratunkową, jeśli transport naziemny będzie niemożliwy lub trudny do zorganizowania. Dron przyda się również w rolnictwie, jeden z wymiennych elementów wyposażenia ułatwia sianie i opryskiwanie roślin.

Maksymalna masa startowa statku to 800 kg, zasięg graniczny wynosi 40 km, które pojazd może przebyć w zaledwie pół godziny, bo jego prędkość przelotowa sięga 80 km/h. Za to maksymalna szybkość drona jest wyższa od średniej o 30 km/h. Pojazd powstał z kompozytów i aluminium, ma także elementy nylonowe wydrukowane w przemysłowych drukarkach 3D. Na górnej obręczy znajduje się 18 wirników, urządzenie zostało wyposażone dodatkowo w 18 bezszczotkowych silników elektrycznych. Dzięki temu awaria jednego nie wpływa na pracę pozostałych. Napędy zasila energia magazynowana w akumulatorach litowo-jonowych, zestaw baterii da się wymienić w czasie poniżej 5 minut. W ten sposób VoloDrone nie wymaga długiej przerwy na ładowanie.

VoloCopter działa od 2011 roku, pierwszym projektem firmy było VoloCity – powietrzna taksówka, która miała premierę 2 lata temu w Dubaju. Konstrukcją przypomina VoloDrone’a, ale miejsce pod obręczą z wirnikami zajmuje kabina przystosowana do przewozu ludzi. Firma planuje stworzenie niewielkiego lądowiska wraz z portem, gdzie możliwe będzie przeładowywanie dronów, uzupełnianie energii i postój.

Nowy dron w tej chwili nie ma sobie równych, jeśli chodzi o masę przewożonych przedmiotów. Jednak na rynku są inne bezzałogowce wykorzystywane w przemyśle, np. pojazdy DJI. Chińskich dronów z serii MG można używać do transportu 10-kilogramowych ładunków, zarówno ciał stałych, jak i cieczy. Natomiast urządzenia Martice tego samego producenta stosuje się do wizyjnego monitorowania procesów produkcyjnych.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na