Przejdź do treści

6 maja startuje Szybka Ścieżka – Koronawirusy, czyli finansowanie urządzeń, leków i profilaktyki


  • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchamia konkurs poświęcony diagnostyce, profilaktyce i leczeniu COVID-19, a także innych chorób wywołanych wirusami oraz zwalczaniu przyszłych epidemii.
  • Firmy i ośrodki badawcze otrzymają finansowanie z budżetu wynoszącego 200 milionów złotych.
  • Podajemy termin trzech tur konkursu i zasady, jakie będą w nim obowiązywały.

Pieniądze można dostać na projekty z trzech obszarów. Pierwszy dotyczy diagnostyki i tworzenia urządzeń do szybkiego wykrywania koronawirusa. Drugi jest związany z prowadzeniem badań nad wykorzystaniem istniejących już leków lub opracowywaniem nowych oraz nad szczepionkami. Ostatnia dziedzina to profilaktyka poświęcona hamowaniu epidemii i działaniom związanym z poprawą bezpieczeństwa biologicznego ludzi. Konkurs obejmuje nie tylko SARS-CoV-2, ale i przyszłe koronawirusy, wraz z epidemiami, jakie mogą wywołać. Chodzi o propozycje z zakresu medycyny, farmacji, robotyki lub sztucznej inteligencji. Zgłoszenia mogą opisywać badania przemysłowe, eksperymentalne prace rozwojowe oraz działania przedwdrożeniowe.

200 milionów złotych

Konkurs Szybka Ścieżka – Koronawirusy jest przeznaczony dla MŚP, dużych firm, a także konsorcjów, w których skład wchodzą przedsiębiorstwa i jednostki naukowe. Budżet dysponuje kwotą 200 milionów złotych, z czego 75 milionów zostanie wydanych na projekty z województwa mazowieckiego. Poziom dofinansowania poszczególnych przedsięwzięć może wynieść 80 procent kosztów kwalifikowanych i zależy od wielkości zaangażowanych firm. NCBR ustaliło również minimalną wartość projektów na poziomie 1 miliona złotych dla samodzielnych działań MŚP i 2 milionów dla pozostałych. Maksymalny pułap kosztów to 50 milionów złotych w obu kategoriach. Pieniądze pochodzą z rządowego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój finansowanego przez Unię Europejską.

Terminy konkursu Szybka Ścieżka – Koronawirusy

Nabór wniosków przyjmowanych online rozpocznie się 6 maja i potrwa do końca roku. Organizatorzy zapowiadają, że zgłoszenia będą oceniane w rundach w taki sposób, żeby pieniądze na realizację mogły jak najszybciej trafić do badaczy. Pierwsza tura konkursu zakończy się 5 czerwca, druga 24 lipca, a trzecia 31 grudnia. Wszystkie szczegółowe informacje i dokumenty są na stronie NCBR.

Inne konkursy w ramach programu Szybka Ścieżka

Do 30 kwietnia są jeszcze z kolei przyjmowane projekty do konkursu na innowacje w konstrukcjach urządzeń grzewczych. Tego samego dnia rozpocznie się przyjmowanie zgłoszeń związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w transporcie. Szybka Ścieżka jest programem, który ma pomagać w unowocześnianiu przedsiębiorstw. Aktualnie Polska jest na 39 miejscu (na 129) w Globalnym Indeksie Innowacji publikowanym corocznie przez Cornell University, szkołę biznesu INSEAD i Światową Organizację Własności Intelektualnej.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na