Przejdź do treści

5,6 miliona euro dla polskiej branży kosmicznej


  • Do 14 marca można zgłaszać chęć udziału w inicjatywie Industrial Policy Task Force Europejskiej Agencji Kosmicznej.
  • Proponowane projekty powinny dotyczyć np. badań przestrzeni kosmicznej czy programów naukowych.
  • Poniżej wyjaśniamy, jak złożyć wnioski.

Firmy z branży kosmicznej mogą do 14 marca składać wnioski w naborze prowadzonym przez Polską Agencję Kosmiczną w związku z mechanizmem Industrial Policy Task Force. Za sprawą IPTF polskie przedsiębiorstwa nie będą musiały konkurować z organizacjami z innych krajów w otwartych przetargach. Celem jest włączenie firm znad Wisły w europejskie łańcuchy dostaw, udział w misjach i podnoszenie poziomu kompetencji w zakresie eksploracji kosmosu. Budżet przedsięwzięcia to 5,6 miliona euro.

Zakres tematyczny

Obszary priorytetowe wspierane w ramach IPTF to działania eksploracyjne i przedsięwzięcia realizujące programy obowiązkowe Europejskiej Agencji Kosmicznej, tj. takie, w których uczestniczą wszystkie państwa członkowskie EAK. Do drugiej grupy zalicza się np. badania przestrzeni kosmicznej, opracowywanie potrzebnego do nich sprzętu, programy naukowe dotyczące Układu Słonecznego czy edukacyjne.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Jak czytamy w portalu Polskiej Agencji Kosmicznej, przy opiniowaniu projektów będą brane pod uwagę rekomendacje Europejskiej Agencji Kosmicznej zawarte w dokumencie ESA/REG/001, a także wpływ pomysłu na zwiększanie konkurencyjności polskiego sektora przemysłowego. Zespół Zadaniowy ds. Polityki Przemysłowej (IPTF) ESA-PL, uwzględni znaczenie projektu dla przyszłych misji kosmicznych, możliwości zastosowania wyników prac w sektorze publicznym lub prywatnym, jak również ciągłość technologii w stosunku do wcześniejszej aktywność polskich przedsiębiorstw i instytucji.

Zgłoszenia

Żeby wziąć udział w naborze, trzeba wypełnić tzw. fiszkę ESA, czyli dokument zawierający m.in. opis projektu oraz informacje dodatkowe, dotyczące związków z działalnością ESA, dotychczasowego doświadczenia i nakładów firmy na działalność badawczo-rozwojową. Szablon dokumentu można pobrać z serwisu Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Wypełniony plik należy przesłać na adres e-mail iptf@polsa.gov.pl. Wyniki poznamy 13 kwietnia. Planowane są następne nabory, najbliższy w maju.

Członkostwo Polski w ESA

Polska działa w Europejskiej Agencji Kosmicznej od dekady. W tym czasie zawarto kontrakty z polskimi organizacjami na kwotę 140 milionów euro, a w działania angażowało się 300 podmiotów, spośród których połowa brała bezpośredni udział w projektach. Przez pierwsze 7 lat członkostwa, od 2012 do 2019 roku, realizowano program Polish Industry Incentive Scheme (PLIIS), który miał na celu dostosowanie do wymagań ESA przemysłu, operatorów czy instytucji naukowych. W czasie realizacji PLIIS wpłynęło blisko 500 wniosków, realizację 200 projektów zlecono.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na