Przejdź do treści

30 miliardów euro na elektryfikację w koncernie motoryzacyjnym


  • Rozwiązania z zakresu elektromobilności wdroży wszystkie 14 marek przedsiębiorstwa Stellantis, m.in. Fiat, Opel, Peugeot.
  • Akumulatory i komponenty do niskoemisyjnych pojazdów dostarczą „gigafabryki” z Europy i Ameryki Północnej.
  • W 2026 roku firma chce wdrożyć akumulatory półprzewodnikowe.

Przedsiębiorstwo planuje, że w ciągu dekady pojazdy o niskiej emisji spalin będą stanowiły 70% aut sprzedawanych w Europie i 40% w USA. W związku z tym zainwestuje 30 miliardów euro w elektryfikację samochodów osobowych i dostawczych, a także rozwój autorskiego oprogramowania. Wszystkie marki grupy powstałej na początku roku, m.in. Lancia, Jeep, Dodge, Abarth czy Citroën, mają przygotować własne rozwiązania z zakresu elektromobilności. Zapotrzebowanie na akumulatory, a także komponenty pokryje 5 tzw. gigafabryk umieszczonych w Ameryce Północnej i na Starym Kontynencie. Firma zawarła porozumienia dotyczące zrównoważonych dostaw litu, czyli surowca kluczowego w produkcji ogniw.

Plany dotyczące elektrycznych pojazdów

W pełni elektryczne samochody koncernu będą miały zasięg od 500 do 800 kilometrów. Planowana technologia szybkiego ładowania umożliwi przejechanie 32 kilometrów po minucie od podłączenia do źródła prądu. Przedsiębiorstwo motoryzacyjne za pomocą aktualizacji oprogramowania i sprzętu chce przedłużyć o dekadę żywotność platform będących podstawami elektrycznych konstrukcji. Za 3 lata firma zamierza stosować dwa rodzaje baterii: pierwszy o wysokiej gęstości energii i drugi – bez niklu i kobaltu. Kolejną zmianę przyniesie rok 2026, kiedy Stellantis wdroży akumulatory półprzewodnikowe, umożliwiające m.in. zwiększenie zasięgu aut.

Elektromobilność w EZŁ i krajowy program dopłat

Zgodnie ze strategią Komisji Europejskiej, w 2050 roku transport w UE będzie wytwarzał o 90% dwutlenku węgla mniej niż obecnie. Wspólnota planuje wsparcie dla aut, statków i samolotów o niskich emisjach. Dzięki pomocy, za 3 dekady w Unii będzie 30 milionów pojazdów napędzanych prądem i 3 miliony stacji ładowania. W Polsce Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył 500 milionów złotych na dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych zarówno przez osoby fizyczne, jak i przedsiębiorców. Zgodnie z zapowiedziami, nabór wniosków dla firm ruszy jeszcze w lipcu. Według założeń, program o nazwie „Mój elektryk” będzie realizowany do 2026 roku.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na