Startujemy z bezpłatnymi warsztatami o Przemyśle 4.0

  • Rusza cykl specjalistycznych szkoleń dla menadżerów z małych i średnich firm.
  • Warsztaty dotyczące cyfrowej transformacji potrwają do połowy grudnia.
  • Udział w nich ma wziąć blisko 1000 osób odpowiedzialnych w przedsiębiorstwach za problematykę Przemysłu 4.0.
  • W naszym dziale Wydarzenia znajdą Państwo szczegóły warsztatów, terminy i lokalizacje, wraz z możliwością rejestracji.

Jesienią niemal 1000 menadżerów MŚP z całej Polski dowie się w praktyce, czym jest Przemysł 4.0 i co zrobić, aby przekształcić firmę w nowoczesny zakład produkcyjny. Przez dwa miesiące, do połowy grudnia, Platforma Przemysłu Przyszłości przeprowadzi cykl bezpłatnych warsztatów, które mają pomóc w rozwijaniu ekosystemu P4.0 w Polsce.

– Chcemy zmotywować przedsiębiorstwa do stosowania rozwiązań cyfrowych, które pozwolą firmom umacniać swoją pozycję na rynkach lokalnym i globalnym – wyjaśnia Andrzej Soldaty, prezes PPP, inicjatywy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. – W Polsce działają 2 miliony rodzimych firm, ponad 99 proc. z nich to małe i średnie przedsiębiorstwa, których udział w PKB wynosi blisko 50 proc. Od aktywności tych firm zależy rozwój polskiej gospodarki – uzupełnia Soldaty.

Celem szkoleń jest dostarczenie menadżerom odpowiedzi na pytania: jakie technologie mają do dyspozycji, czym są inteligentne systemy i produkty, jakie są szanse i korzyści związane z przekształceniem firmy produkcyjnej w fabrykę 4.0 i jak modyfikować model biznesowy. Na zorganizowanie warsztatów przewidziano niemal 3 miliony złotych. We wrześniu poznaliśmy instytucje, które poprowadzą warsztaty, to m.in. Śląskie Centrum Kompetencji Przemysłu, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe i fundacja Regionalny Ekosystem Innowacji z Białegostoku.

Harmonogram szkoleń można znaleźć na naszej podstronie Wydarzenia. Tam też jest możliwa rejestracja na konkretne warsztaty. Wydarzenia systematycznie będziemy uzupełniali o nowe szkolenia i konferencje.

Zastosowanie internetu rzeczy i blockchainu

Dwudniowe szkolenia odbędą się we wszystkich województwach. W każdym regionie zaplanowaliśmy od 1 do 3 dwudniowych spotkań w małych grupach (maks. 20 uczestników). W trakcie warsztatów menadżerowie poznają technologie Przemysłu 4.0, w tym wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, sztucznej inteligencji czy uczenia maszynowego. Trenerzy pokażą uczestnikom przykłady zastosowania rozwiązań cyfrowych w postaci produktów i przemysłowych instalacji.

Modele biznesowe w Przemyśle 4.0

Przedstawiciele MŚP, którzy wezmą udział w szkoleniach dowiedzą się, jakie jest biznesowe uzasadnienie korzyści wynikających z Przemysłu 4.0. Zyskają wiedzę, jak wprowadzić cyfrowy model działania, jak opracować inteligentny produkt, jakich użyć systemów zarządzania danymi, a także jak wygląda nowoczesny łańcuch dostaw.

Katarzyna Nosalska, ekspert w zakresie P4.0 i członek zarządu Platformy Przemysłu Przyszłości, uzupełnia, że oferta warsztatów jest skierowana do menadżerów, bo są to osoby, które na poziomie strategicznym inicjują i zarządzają zmianą w firmach. Skalują też kompetencje oraz kształtują kulturę organizacyjną. „Dojrzałość cyfrowa polskich firm, do której dążymy, zależy głównie od ludzi, nie od samych technologii – zaznacza Nosalska.

(fot. Getty Images)

Polska w końcówce unijnej stawki pod względem cyfryzacji

Jak pokazują wyniki indeksu Komisji Europejskiej określającego poziom ucyfrowienia gospodarki i społeczeństwa (wskaźnik DESI, czyli Digital Economy and Society Index), jesteśmy jednym z czterech krajów Wspólnoty, który z cyfryzacją radzi sobie najgorzej. Poziom digitalizacji pozostaje także bardzo słabą stroną samego krajowego biznesu – pod tym względem Polska jest na 27 pozycji (na 29).

5G 6g Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR